Παρτιζάν: Γλίτωσε το κάζο από το +27, δεν έπαιξε ο Παπαπέτρου

2022-12-19T20:02:42+00:00 2022-12-19T22:09:58+00:00.

19/Dec/22 20:02

Η Παρτιζάν νίκησε την FMP (90-86) με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να μην αγωνίζεται. Όσα είπε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς μετά το ματς.

Στο 9-2 της Αδριατικής λίγκας ανέβηκε η Παρτιζάν μετά τη νίκη της με 90-86 κόντρα στην FMP.

Οι γηπεδούχοι φάνηκε πως ”καθάρισαν” όταν πήγαν στο +27 (76-49) στο 32′.

Όμως, το επιμέρους 17-39 στη τέταρτη περίοδο έδωσε για λίγο νέο ενδιαφέρον στο ματς, αλλά ο χρόνος δεν ήταν υπέρ της FMP.

Σμαϊλάγκιτς, Λεσόρ και Τριφούνοβιτς ξεχώρισαν με 14 πόντους, με τον Έξουμ να προσθέτει 12.

Όσο για τους νικητές του 8-3, δεν ήταν αρκετός ο Στεπάνοβιτς των 17 πόντων και ο Μπιτς των 16.

Όλα αυτά χωρίς τον Παπαπέτρου, ο οποίος ταλαιπωρείται από έναν τραυματισμό στο ισχίο και δεν μπόρεσε να αγωνιστεί.

Ο Έλληνας φόργουορντ μετράει 4,4 πόντους-2,9 ριμπάουντ σε 14 ματς Ευρωλίγκας, ενώ στην ABA Liga έχει 10 πόντους-2,1 ριμπάουντ σε 10 ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 45-35, 73-47, 90-86

Μετά το ματς, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς σχολίασε:

”Παίξαμε πολύ καλά για 35′ με επιθετικότητα κόντρα σε μία ομάδα που είναι σε καλή κατάσταση και παίζει πολύ καλά. Δεν υπάρχει λόγος να σχολιάσουμε τα τελευταία 5′. Συγχαρητήρια στους παίκτες και ευχαριστώ όσους βρέθηκαν στο γήπεδο. Θα περιμένω την επόμενη φορά να με ρωτήσετε γιατί δεν παίζουν οι νεαροί παίκτες. Και τότε θα σας θυμίσω αυτά τα τελευταία 5′!

Έχω 16 παίκτες, ο Παπαπέτρου είναι εκτός και δεν προπονήθηκε, έφτασα τους 12. Όποιος το αξίζει θα παίζει. Σε όλη τη καριέρα μου προσπαθούσα να δίνω ευκαιρίες στους νέους. Αν δείτε τους μέσους όρους συμμετοχής των παικτών, θα καταλάβετε. Κανείς δεν παίζει πάνω από 20′ ανά ματς”

Εύκολο βράδυ για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε την Χάποελ Γκιλμπόα/Γκαλίλ με 60-77 για το πρωτάθλημα Ισραήλ.

Η ομάδα του Κάτας, που πλέον μετράει ρεκόρ 8-2, ανέβασε απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και από το +7 πήγε στο τελικό +17.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Νίμπο με 15 πόντους, με τον Κόλσον να προσθέτει 11 και τον Ζιβ 12.

Για τους γηπεδούχους του 2-9, προσπάθησε ο Όντομς με 13 πόντους και ο Γκορχάμ με 11 πόντους-14 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 28-31, 46-53, 60-77