Ζωντανός ο Ερυθρός Αστέρας, κέρδισε την Παρτιζάν και μείωσε σε 2-1

2023-06-18T23:16:30+00:00 2023-06-18T23:17:46+00:00.

18/Jun/23 23:16

Ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε την Παρτιζάν (91-78) και μείωσε σε 2-1 στους Τελικούς της Αδριατικής Λίγκας. Επεισοδιακό το παιχνίδι πριν το τζάμπολ.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Ο Ερυθρός Αστέρας έμεινε ζωντανός στους Τελικούς της Αδριατικής Λίγκας.

Οι ”ερυθρόλευκοι” κέρδισαν την Παρτιζάν με 91-78 και μείωσαν σε 2-1 το σκορ της σειράς.

Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι την τρίτη περίοδο, για να ”καθαρίσουν” στην τέταρτη οι νικητές με επιμέρους 29-19.

Το παιχνίδι άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς, καθώς είχαμε μισάωρη καθυστέρηση και πολλά παρατράγουδα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν λίγο καλύτερα το παιχνίδι και μάλιστα προηγήθηκαν με 19-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Αν και οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, δεν μπόρεσαν να πάρουν για πολύ κεφάλι στο σκορ, μένοντας στο -3 (38-41) στο ημίχρονο.

Ο Ερυθρός κατάφερε τελικά να πάρει το πολυπόθητο προβάδισμα στην τρίτη περίοδο (62-59), όμως η Παρτιζάν δεν τον άφησε να ξεφύγει.

Το σκηνικό άλλαξε λίγο υπέρ των γηπεδούχων για το +11 (82-71) στο 37′ και ουσιαστικά σε εκείνο το σημείο ”σφράγισαν” τη νίκη.

Ο Νέντοβιτς ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, ενώ 16 είχαν οι Πετρούσεφ-Μίτροβιτς και 14 ο Βιλντόζα, με τον Καμπάτσο να προσθέτει 7 (1/9 σουτ).

Για την Παρτιζάν, ο Έξουμ έφτασε τους 16 και ο Μαντάρ τους 15. Ο Παπαπέτρου έμεινε στους 2 πόντους (1/1 σουτ) σε 11′.

Η συνέχεια στην σειρά θα δοθεί ξανά στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα την Τρίτη (20/6).

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-41, 62-59, 91-78