Παρτίζαν: Κέρδισε τη Μέγκα για το Super Cup της ABA League (videos)

2023-09-18T17:03:17+00:00 2023-09-18T19:09:45+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

18/Sep/23 17:03

Η Παρτίζαν δυσκολεύτηκε, αλλά με πλουραλισμό στην επίθεση και ένα καλό τέταρτο δεκάλεπτο, επιβλήθηκε της Μέγκα (89-78) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Super Cup της ABA League.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Το SuperCup της Αδριατικής Λίγκας ξεκίνησε και η Παρτίζαν αντιμετώπισε τη Μέγκα στην πρώτη φάση, της οποίας και επιβλήθηκε με 89-78.

Επόμενος αντίπαλος της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στα ημιτελικά, είναι η Ιγκοκέα, μετά και τη νίκη της επί της Τσεντεβίτα Ολίμπια με 75-65.

Θυμίζουμε ότι από το φετινό Super Cup, απουσιάζει ο Ερυθρός Αστέρας, με την διοργανώτρια αρχή να αναφέρει πως η ομάδα του Βελιγραδίου αποφάσισε να μην συμμετάσχει, με την Ιγκοκέα να παίρνει τη θέση του.

Η Παρτίζαν παρατάχθηκε με δύο σημαντικές απουσίες, καθώς ο Ματέους Πονίτκα παρέμεινε στο Βελιγράδι και δεν ακολούθησε την υπόλοιπη αποστολή στην Ποντγκόριτσα, αφού ταλαιπωρείται από έναν τραυματισμό στον ώμο και δεν είναι σε θέση να προσφέρει τις υπηρεσίες του, ενώ ο Αλέκσα Αβράμοβιτς δεν έχει προλάβει να ενσωματωθεί στις προπονήσεις μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκε δυνατά στο ματς από το πρώτο κιόλας λεπτό και προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, βάζοντας δύσκολα στην αντίπαλη ομάδα.

Παρόλο που οι δύο ομάδες πήγαιναν σχεδόν χέρι-χέρι στα πρώτα 9 λεπτά, η Παρτίζαν άρχισε να βάζει τα σουτ έξω από την περίμετρο με μπροστάρη τον Τζέιμς Νάναλι, δυνάμωσε την άμυνά της και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με το επιμέρους 24-11, όμως η Μέγκα με τον Ντζούρισιτς και τον Γέλαβιτς κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα κάπως διαφοροποιήθηκαν…

Οι παίκτες του Μάρκο Μπάρατς εμφανίστηκαν σαφώς πιο βελτιωμένοι στην άμυνα, περιόρισαν τα εύκολα λάθη και με ηρεμία και σωστές επιλογές στην επίθεση, μείωσαν μέχρι και στον πόντο (62-61), κάνοντας έτσι το ματς ντέρμπι από το πουθενά.

Ο Γέλαβιτς συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μέρος, κατάφερε με δικό του τρίποντο να ισοφαρίσει το ματς, όμως στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Παρτίζαν έκανε αυτό που έπρεπε και με πλουραλισμό στην επίθεση (είχε 6 παίκτες διψήφιους) πήρε τη νίκη με 89-78.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Νάναλι με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ 12 έβαλε ο Καμίνσκι, 11 πόντους ο Ντόζιερ (2 ασίστ) και από 10 έβαλαν οι ΛεΝτέι, Πάντερ και Τριφούνοβιτς.

Όσο για τους ηττημένους, ο Γέλαβιτς σημείωσε 21 πόντους (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Ντζούρισιτς έβαλε 14 και ο Ιλιάσογλου 11 με 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 51-43, 67-67, 89-78

Λίγο μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της Παρτίζαν, Ζέλικο Ομπράντοβιτς μίλησε γι’ αυτό το ματς αλλά και το επόμενο κόντρα στην Ιγκοκέα: “Πρέπει τώρα να δούμε το επόμενο ματς. Να αναλύσουμε το ματς της Ιγκοκέα με την Τσεντεβίτα Ολίμπια και να προετοιμαστούμε κατάλληλα. Ευχαριστώ για ακόμη μία φορά τον κόσμο που ήρθε εδώ και τους οπαδούς μας γι’ αυτή την φανταστική υποδοχή“.

Photo Credits: KK Partizan/Twitter