Ερυθρος Αστέρας: Άνετος κι ωραίος με… Ντος Σάντος – Καθάρισε ο Λι για τη Βιλερμπάν στο γαλλικό ντέρμπι

2024-01-14T21:46:05+00:00 2024-01-14T22:05:38+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

14/Jan/24 21:46

Ο Ερυθρός Αστέρας του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχε τρομερό και φοβερό Γιάγκο Ντος Σάντος, ο οποίος διέλυσε την Μπόρατς. Ο Πάρις Λι “καθάρισε” την Σολέ στο ντεμπούτο του ΝτεΣόν Τόμας με τη Βιλερμπάν. Ξέσπασε στην Μπάμπεργκ η Μπάγερν. Η Ζαλγκίρις του Αντρέα Τρινκιέρι έκανε το 5/5 στη Λιθουανία.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Μετά τη νίκη επί της Αρμάνι στην Ευρωλίγκα, ο Ερυθρός Αστέρας επιβλήθηκε της Μπόρατς με 90-74 για 16η αγωνιστική της Αδριατικής Λίγκας.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου που αγωνίστηκε δίχως τους Μίλος Τεόντοσιτς και Νεμάνια Νέντοβιτς (πρόβλημα στους πλάγιους κοιλιακούς, θα μείνει εκτός για τουλάχιστον έναν μήνα), συνεχίζει να προπορεύεται στην κατάταξη της ABA League καθώς μετά απ’ αυτή τη νίκη έφτασε στο 14-2, με τις δεύτερες Μπούντουτσνοστ (11-5) και Τσεντεβίτα Ολίμπια (11-5) ν’ ακολουθούν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, έτρεξαν ένα σερί 12-0 και κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά 17 πόντων στην πρώτη περίοδο, την οποία και διατήρησαν μέχρι τα μέσα της δεύτερης, καθώς εκεί η Μπόρατς έκανε την αντεπίθεσή της και 26-15 επιμέρους μείωσε στους επτά λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε λύσεις επιθετικά κυρίως από τον Ντος Σάντος και με τον Γκιεντράιτις να μπαίνει αργότερα κι αυτός στην εξίσωση και να πετυχαίνει δύσκολα καλάθια, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πανηγύρισε την 14η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γιάγκο Ντος Σάντος με 24 πόντους (2/2 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 2/2 βολές), με 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα. Στους 16 σταμάτησε ο Μίτροβιτς (3 ριμπάουντ), ενώ από 15 έβαλε ο Γκιεντράιτις (4 ασίστ) και 13 ο Τόμπι (6 ριμπάουντ)

Τα δεκάλεπτα: 35-18, 51-44, 73-62, 90-74

Μπάγερν: Αντέδρασε μετά το σερί ηττών και η Μπάμπεργκ πλήρωσε το… μάρμαρο

Η Μπάγερν ξέσπασε μετά από τις 2/2 ήττες στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας της Μπάμπεργκ με 91-69!

Ουσιαστικά, η Μπάμπεργκ πλήρωσε το μάρμαρο από τις απανωτές ήττες των Βαυαρών.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο ήταν ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 17 πόντους, ενώ από 16 πόντους σημείωσαν οι Κάρσεν Έντουαρντς και Σερζ Ιμπάκα.

Όσο για τους ηττημένους, ο Κέβιν Βόλρατ έβαλε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 44-39, 57-53, 91-69

Βιλερμπάν: Ο Πάρις Λι “καθάρισε” την Σολέ στο ντεμπούτο του ΝτεΣόν Τόμας

Η Βιλερμπάν ήταν αυτή που χαμογέλασε στο ματς-θρίλερ της 19ης αγωνιστικής της LNB Pro A, καθώς επικράτησε στις λεπτομέρειες της Σολέ με 100-95 και ανέβηκε στο 13-5 στην κατάταξη του γαλλικού πρωταθλήματος.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα κιόλας, με τον Πάρις Λι ήταν κομβικός για τη νίκη της ομάδας του, καθώς σημείωσε καθοριστικά καλάθια στο φινάλε, για να δώσει στη Βιλερμπάν μία διαφορά ασφαλείας. Ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 19 πόντους και 7 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ των Γάλλων ήταν ο Γιουσουφά Φαλ με 23 πόντους.

Ντεμπούτο και για τον ΝτεΣόν Τόμας ο οποίος σημείωσε 7 πόντους με 4 ριμπάουντ.
Όσο για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Εμάνουελ Ενζεκουέζι με 23 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 21-22, 47-47, 69-69, 100-95

Ζαλγκίρις: Σαρωτική και 5/5 στη Λιθουανία

Η Ζαλγκίρις επιβλήθηκε εκτός έδρας της Σιαουλιάι με 87-73 και συνέχισε να βρίσκεται στην κορυφή της LKL με ρεκόρ 14-2.

Η Σιαουλιάι έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκε με 26-23. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και με ηγέτη τον Μπιρούτις έφτασαν στην πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους στο Λιθουανικό πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λουρίνας Μπιρούτις με 19 πόντους, ενώ 13 είχε ο Ντόβιντας Γκεντράιτις και 12 ο Κεβάριους Χέιζ.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 39-52, 56-69, 73-87