Τσεντεβίτα: Με ανατροπή και… Ούκιτς νίκησε τη Μπούντουτσνοστ και ανεβαίνει

2018-02-03T20:59:11+00:00 2018-02-03T20:59:11+00:00.

03/Feb/18 20:59

Μεγάλη νίκη για την Τσεντεβίτα. Η ομάδα του Γιούρι Ζβντοτς κέρδισε και μάλιστα με ανατροπή την Μπούντουτσνοστ, με μεγάλα καλάθια από τον Ούκιτς!

Την ευκαιρία να παραμείνει στην κορυφή της Αδριατικής Λίγκας έχασε η Μπούντουτσνοστ. Μέχρι και 2 λεπτά πριν την λήξη είχε το προβάδισμα στο σκορ, όμως με 4 συνεχόμενους πόντους του Ρόκο Λένι Ούκιτς, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά και στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη με σκορ 76-71!

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό. Η φιλοξενούμενη ομάδα έκανε επί μέρους σερί 24-16 και μπήκε με τις καλύτερες συνθήκες στην τελευταία περίοδο. Το σκορ έφτασε στο 68-69, 2:23′ πριν το τέλος, όμως ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού και ΑΕΚ έβαλε 4 συνεχόμενους πόντους και ανέτρεψε την κατάσταση!

Ο Φίλιπ Κρουσλίν είχε 19 πόντους με 4 ριμπάουντ! Ο νεαρός σταρ της Τσεντεβίτα Τζανάν Μούσα ήταν επίσης εκ των κορυφαίων με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα! Ο Ούκιτς είχε 9 πόντους 2 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Μετά το τελικό αποτέλεσμα, η Μπούντουτσνοστ υποχώρησε στο 15-4, ενώ η νικήτρια είναι πλέον τρίτη με ρεκόρ 14-5.