Αδριατική Λίγκα: Εμφατική νίκη-πρόκριση για Ερυθρό Αστέρα στον τελικό! (photo-video)

2018-04-02T22:59:25+00:00 2018-04-02T23:22:54+00:00.

02/Apr/18 22:59

Τη νίκη-πρόκριση με 88-69 πήρε ο Ερυθρός Αστέρας αξιοποιώντας το πλεονέκτημα της έδρας στο τελευταίο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς με την Μόρναρ Μπαρ και θα έχει την δυνατότητα να υπερασπιστεί τον τίτλο του στους τελικούς της Αδριατικής Λίγκας.

Από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι έμοιαζε να είναι ήταν “κομμένο και ραμμένο” στα μέτρα του Ερυθρού Αστέρα, ο οποίος είχε προβάδισμα 15 πόντων (52-37), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα στο ματς ήταν πιο ξεκάθαρα, αφού οι παίκτες του κόουτς Αλιμπίγεβιτς έπαιξαν έξυπνα και σωστά σε αμφότερες τις πλευρές του παρκέ και έφτασαν σε μία εμφατική νίκη (88-69) και παράλληλα την πρόκριση στον τελικό με 2-1 νίκες, κόντρα στην Μόρναρ.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Ρότσεστι με 18 πόντους και 6 ασίστ και ο Ντόμπριτς με 19 πόντους. Επίσης ο Φελντέιν σε 16 λεπτά, είχε 8 πόντους και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 52-37, 58-52, 88-69

Πλέον ο Ερυθρός Αστέρας έχει μπροστά του, την σειρά των τελικών της Αδριατικής Λίγκα κόντρα στην έτερη ομάδα του Μαυροβουνίου, την πρωταθλήτρια της χώρας, Μπούντουτσνοστ.