Τελικοί ABA: Δυσκολεύτηκε, αλλά ισοφάρισε σε 1-1 ο Ερυθρός Αστέρας

2018-04-10T20:23:55+00:00 2018-04-10T21:34:03+00:00.

Giannis Askounis

10/Apr/18 20:23

Τον… μπελά του έχει βρει ο Ερυθρός Αστέρας κόντρα στην Μπούντουτσνοστ, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 τους τελικούς της Αδριατικής Λίγκας με νίκη 69-59.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Όποια ομάδα συμπληρώσει πρώτη τρεις νίκες, θα αναδειχθεί πρωταθλήτρια της ABA. Πάντως, οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν κοντά στο… 0-2, όταν οι Μαυροβούνιοι ανέτρεψαν διαφορά δέκα πόντων και προηγήθηκαν με διαφορά οκτώ πόντων στο τρίτο 10άλεπτο του αγώνα, που έγινε την Τρίτη (10/4). Στην τέταρτη περίοδο ακολούθησε ανατροπή υπέρ των γηπεδούχων, που στα κρίσιμα λεπτά αποδείχθηκαν ανώτεροι και εξασφάλισαν το θετικό αποτέλεσμα.

Διακρίθηκε με 15 πόντους και δέκα ριμπάουντ ο Άλεν Όμιτς, ενώ ο Τέιλορ Ρότσεστι σημείωσε 11 πόντους και ο Όγκνιεν Ντόμπριτς δέκα. Από την άλλη, ο Νεμάνια Γκόρντιτς ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 22 πόντους.