Αδριατική Λίγκα: Πήρε το “θρίλερ” και έκανε το 2-1 η Μπούντουτσνοστ! (photo-video)

2018-04-13T21:53:36+00:00 2018-04-13T22:45:12+00:00.

13/Apr/18 21:53

Τεράστια νίκη πήρε η Μπούντουτσνοστ στην έδρα της με 78-77 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και απέχει, πλέον, ένα… βήμα από την κατάκτηση της Αδριατικής Λίγκας, που θα της δώσει το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της ερχόμενης σεζόν.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καλύτεροι και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 47-42, παίζοντας εξαιρετικά στην επίθεση.

Στο δεύτερο μέρος όμως, οι γηπεδούχοι γύρισαν το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 68-64. Η τέταρτη περίοδος ήταν σκληρή και όλα κρίθηκαν στο φινάλε. Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν πίσω με 78-77 και είχε την επίθεση, ωστόσο έχασε διπλή ευκαιρία για να αποδράσει από την Ποντγκόριτσα.

Αρχικά 0 Φελντέιν αστόχησε σε τρίποντο, ωστόσο ο Λεσόρ κράτησε, προσωρινά, ζωντανούς τους Σέρβους, παίρνοντας το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά δεν μπόρεσε να ευστοχήσει με την Μπούντουτσνοστ να πανηγυρίζει την σπουδαία επιτυχία.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Γκόρντικ με 17 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Νίκολιτς με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Από τον Ερυθρό, ο Φελντέιν ήταν ο πρώτος σκόρερ παρά το χαμένο σουτ στο φινάλε, έχοντας σε 29 λεπτά 19 πόντους (4/8 τρίποντα), 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ, με την ομάδα του Βελιγραδίου να βρίσκεται, πλέον, με την πλάτη στον τοίχο καθώς αν δεν κατακτήσει τον τίτλο τότε θα υποχρεωθεί τη νέα σεζόν να μείνει εκτός Ευρωλίγκα.

Ο επόμενος τελικός της σειράς, θα γίνει το Σάββατο (14/4) στην έδρα της Μπούντουτσνοστ κι αν οι γηπεδούχοι κερδίσουν θα κατακτήσουν την Αδριατική Λίγκα για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Αν ο Ερυθρός Αστέρας κάνει το break, η σειρά θα οδηγηθεί σε 5ο ματς στο Βελιγράδι.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 42-47, 68-64, 78-77