Ερυθρός Αστέρας: Πάει να σηκώσει το πρώτο ο Περπέρογλου

2018-09-22T22:39:34+00:00 2018-09-22T22:41:23+00:00.

22/Sep/18 22:39

Χωρίς να δυσκολευτεί, ο Ερυθρός Αστέρας προκρίθηκε στον τελικό του Σούπερ Καπ της Αδριατικής Λίγκας, ξεπερνώντας το εμπόδιο της Τσεντεβίτα.

Το εμπόδιο της Τσεντεβίτα αποδείχθηκε χαμηλό για την ομάδα του Μίλαν Τόμιτς πήρε τη νίκη με 79-68 και προκρίθηκε στον τελικό εκεί όπου θα έχει την ευκαιρία να πάρει εκδίκηση από την Μπούντουτσνοστ, για το χαμένο πρωτάθλημα της ΑΒΑ την περασμένη χρονιά.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, οι ”ερυθρόλευκοι” έδειξαν την ανωτερότητά τους και με 45-27 από το ημίχρονο, έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη-πρόκριση.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ερυθρός άφησε το πόδι από το γκάζι και η Τσεντεβίτα πλησιάσε στους 8 στην τέταρτη περίοδο, χωρίς όμως να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Φοβερό ματς από τον Τζο Ράγκλαντ με 20 πόντους, ενώ από κοντά και ο Μοχάμεντ Φαγιέ. Ο πρώην παίκτης του Προμηθέα τελείωσε το ματς με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Όσο για τον Στράτο Περπέρογλου, έμεινε στο παρκέ για 16 λεπτά, σκοράροντας 11 πόντους, με 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 27-45, 44-56, 68-79