Μπούντουτσνοστ: Εκτός έδρας ήττα πριν τα ματς με Εφές και Φενέρ! (videos)

2018-12-16T20:42:53+00:00 2018-12-16T20:42:53+00:00.

16/Dec/18 20:42

Η Μπούντουτσνοστ πριν τα παιχνίδια για την Ευρωλίγκα, με την Αναντολού Εφές (18/12) και την Φενερμπαχτσέ (20/12), ηττήθηκε σχετικά εύκολα στο δεύτερο μέρος, εκτός έδρας από την Τσιμπόνα με 83-77.

Από το πρώτο μέρος, ο αγώνας μεταξύ Τσιμπόνα και Μπούντσουτσνοστ ήταν ντέρμπι, με τους φιλοξενούμενους τελικά να καταφέρνουν, να πηγαίνουν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, κατά την ανάπαυλα με 34-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η εικόνα του ματς άλλαξε πλήρως, αφού οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και παράλληλα έπαιξαν και καλά στην άμυνα και προηγήθηκαν με 78-67 στην τέταρτη περίοδο. Τελικά, η Τσιμπόνα πήρε το παιχνίδι με 83-77, απέναντι στην απογοητευτική Μπούντσουτσνοστ, η οποία έχει μπροστά της δύο παιχνίδια για την Ευρωλίγκα, με Εφές εκτός έδρας (18/12) και Φενερμπαχτσέ εντός έδρας (20/12).

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Μάρκοτα με 23 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Λιούμπισιτς με 22 πόντους, 7 ασίστ, 3 κλεψλιματα και 2 ριμπάουντ.

Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησαν, ο Γκόρτνικ με 18 πόντους, 7 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Κλαρκ με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 32-34, 58-57, 83-77