Ερυθρός Αστέρας: Nίκησε (και) την Μπούντουτσνοστ με ΤΡΟΜΕΡΟ Περπέρογλου!

2018-12-30T20:59:07+00:00 2018-12-30T20:59:07+00:00.

30/Dec/18 20:59

Δεν έχει αντίπαλο στην Αδριατική Λίγκα ο Ερυθρός Αστέρας που κέρδισε με 86-72 την Μπούντουτσνοστ και ανέβασε το φετινό ρεκόρ νικών στο 13-0!

Ο Μίλαν Τόμιτς έχει δημιουργήσει ένα καταπληκτικό σύνολο που πραγματοποιεί εντυπωσιακή πορεία τόσο στο Eurocup όσο και στην Αδριατική Λίγκα.

Το παιχνίδι απέναντι στην Μπούντουτσνοστ ήταν ντέρμπι για 30 λεπτά (63-63), όμως στην τελευταία περίοδο οι “ερυθρόλευκοι” κυριάρχησαν πλήρως και με επί μέρους σκορ 23-9 έφτασαν στο τελικό 86-72 διαφυλάσσοντας το φετινό αήττητο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν φυσικά ο Στράτος Περπέρογλου που σταμάτησε στους 23 πόντους (7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές), μαζί με 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και κανένα λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής. Εκτός από τον Έλληνα φόργουορντ, σε εξαιρετικό βράδυ βρέθηκε ο Μπόρισα Σίμανιτς που πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για λογαριασμό της Μπούντουτσνοστ (8-5 νίκες), στην πρώτη αναμέτρηση χωρίς τον Αλεξάνταρ Τζίκιτς στον πάγκο, προσπάθησαν χωρίς αποτέλεσμα οι Κόουλ (21π, 3ασ) και Μπιτάτζε (12π, 3 μπλοκ).