Ερυθρός Αστέρας: “Λύγισε” την Παρτιζάν στην παράταση και έκανε το 1-0! (videos)

2019-03-23T21:31:06+00:00 2019-03-23T21:31:06+00:00.

23/Mar/19 21:31

Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Αδριατικής Λίγκας κόντρα στην Παρτιζάν με 106-101, σε ένα εκπλήκτικό ματς που κρίθηκε στην παράταση.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε ολόκληρη την διάρκεια του και ο Ερυθρός κατάφερε να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια με την ελάχιστη διαφορά (36-35).

Στο δεύτερο μέρος, η Παρτιζάν παρουσίαζε μεγαλύτερη σταθερότητα στο παιχνίδι της και προηγήθηκε με 63-60. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το “θρίλερ” καλά κρατούσε, με τις δύο ομάδες συνεχώς να είναι ισόπαλες ή να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.

Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς 1′ λεπτό πριν το τέλος, προηγήθηκαν με 84-80 και έδειχνα “αγκαλιά” με το 1-0, όμως η Παρτιζάν μείωσε σε 84-83. Τελικά, ο Κόβιτς έκανε το σκορ 85-83 με 1/2 βολές και ο Ρένφρο έστειλε το ματς στην παράταση με δύσκολο σουτ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι με “όπλο” την έδρα και την καλύτερη επιθετική τους λειτουργία, έκαναν το πρώτο βήμα πρόκρισης με 106-101.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Κόβιτς με 16 πόντους και 9 ασίστ, ο Νταβίντοβατς με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μπάρον με 23 πόντους και 2 ριμπάουντ. Επίσης ο Ρίβερς, είχε 12 πόντους, 2 κλεψίματα; και 2 ασίστ και ο Περπέρογλου 4 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 36-35, 60-63, 85-85, 106-101

Πλέον οι δύο ομάδες, θα αναμετρηθούν στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς με γηπεδούχο την Παρτιζάν στις 30/3, όπου αν κερδίσει ο Ερυθρός θα προκριθεί στους τελικού;.