Μπουντούτσνοστ: Νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα και… είναι ακόμα ζωντανή

2019-04-17T21:06:58+00:00 2019-04-17T21:06:58+00:00.

17/Apr/19 21:06

Ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε ικανός να “σκουπίσει” την Μπουντούτσνοστ και να πάρει την κούπα της Αδριατικής Λίγκας, αλλά η κάτοχος του τίτλου είχε διαφορετική άποψη και κυριαρχώντας στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε (80-72) και μείωσε (2-1)!

Οι τελικοί της Αδριατικής Λίγκας έχουν… ψωμί ακόμα, αφού η Μπουντούτσνοστ μείωσε σε 2-1! Ο Ερυθρός Αστέρας του Μίλαν Τόμιτς ήθελε τη νίκη-τίτλο στο “Μοράτσα” της Ποντγκόριτσα και έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, χάρη στον τρομερό Κέι Σι Ρίβερς (19π. με 6/6 σουτ στο πρώτο 20λεπτο), αλλά μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Ρέπεσα έκανε ό,τι ήθελε και πήρε τη νίκη για να μείνει ζωντανή!

Ο Κόουλ (20π.) ηγήθηκε της Μπουντούτσνοστ, που έκανε τρομερή τρίτη περίοδο (επιμέρους 21-8 και σερί 14-0 για να πάει από το 52-56 στο 66-56) με τον Κότι Κλαρκ να είναι άξιος συμπαραστάτης (14π.), με τον Ερυθρό Αστέρα να έχει τον Ρίβερς που έμεινε στους 19π. του πρώτου ημιχρόνου (είχε 0/5 τρίποντα στο δεύτερο) και τον Μπάρον (12π.).

Πλέον το επόμενο ραντεβού είναι σε δύο 24ωρα ξανά στην Ποντγκόριτσα, με την Μπουντούτσνοστ να ψάχνει το 2-2 και τον Ερυθρό Αστέρα τη νίκη-τίτλο που είναι και εισιτήριο για την Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των τελικών της Αδριατικής Λίγκας (ο τίτλος κρίνεται στις τρεις νίκες):

Game 1: Ερυθρός Αστέρας-Μπουντούτσνοστ 91-72
Game 2: Ερυθρός Αστέρας-Μπουντούτσνοστ 107-69
Game 3: Μπουντούτσνοστ-Ερυθρός Αστέρας 80-72
Game 4: Μπουντούτσνοστ-Ερυθρός Αστέρας (19/4, 20:00)
Game 5 (αν χρειαστεί): Ερυθρός Αστέρας-Μπουντούτσνοστ (22/4, 20:00)