Σούπερ Καπ Αδριατικής Λίγκας: Ήττα και… αποκλεισμός για τον Ερυθρό Αστέρα του Τόμιτς!

2019-09-26T22:10:22+00:00 2019-09-26T22:10:22+00:00.

26/Sep/19 22:10

Η Πριμόρσκα έκανε την μεγάλη έκπληξη και κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα του Μίλαν Τόμιτς και του Στράτου Περπέρογλου με 88-82, αποκλείοντας τον από την συνέχεια του Σούπερ ΚΑΠ της Αδριατικής Λίγκας.

Από το πρώτο μέρος του προημιτελικού, η Πριμόρσκα ήταν καλύτερη και παρότι το ματς είχε υψηλό ρυθμό, αυτό δεν την απέτρεψε από το να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 46-41.

Στην τρίτη περίοδο, ο υψηλός ρυθμός και το σκορ της αναμέτρησης δεν έπεφτε, κάτι που δεν βοήθησε τους παίκτες του Μίλαν Τόμιτς να γυρίσουν το ματς ή και να μειώσουν και η διαφορά, πήγε στο +7 (69-62).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η εικόνα του Ερυθρού Αστέρα δεν ήταν καθόλου καλή, αφού βρέθηκε ακόμα και στο -17, ενώ στο 39ο λεπτό μείωσε την διαφορά στο -10. Τελικά η Πριμόρσκα πήρε την μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Σούπερ ΚΑΠ της Αδριατικής Λίγκας με 88-82.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Γιάγκοντικ με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Χάρις με 14 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από την πλευρά του Ερυθρού Αστέρα ξεχώρισαν, ο Νταβίντοβατς με 15 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Γκιστ με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ και ο Περπέρογλου με 8 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-25 41-46, 62-69, 82-88