Ερυθρός Αστέρας: Εκπληκτικός ο Γκιστ αλλά… εντός έδρας ήττα από Μπούντουτσνοστ! (video)

2019-10-13T22:10:13+00:00 2019-10-13T22:33:43+00:00.

13/Oct/19 22:10

Μπορεί ο Τζέιμς Γκιστ να πραγματοποίησε μία εκπληκτική εμφάνιση, αλλά ο Ερυθρός Αστέρας ηττήθηκε εντός έδρας, από την Μπούντουτσνοστ με 89-81, για την Αδριατική Λίγκα.

Στο πρώτο ημίχρονο, η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ, αλλά τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα με 44-42.

Στην τρίτη περίοδο του παιχνιδιού, δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα με την Μπούντουτσνοστ να διατηρεί ένα πολύ μικρό προβάδισμα (66-63) και να δείχνει ικανή να πάρει το μεγάλο διπλό.

Τελικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι σκοράροντας 23 πόντους κατάφεραν να πάρουν, την σπουδαία νίκη με 89-81 και να αναγκάσουν σε μία σοβαρή ήττα, τον Ερυθρό Αστέρα του Μίλαν Τόμιτς.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Μάρτιν με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Κομπς με 16 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ για τον Ερυθρό Αστέρα, τρομερός ήταν ο Γκιστ που είχε 27 πόντους με 7/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Περπέρογλου δεν αγωνίστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 42-44, 63-66, 81-89