Ρεάλ Μαδρίτης: Γλίτωσε την… “γκέλα” στην έδρα της Μανρέσα! (videos)

2020-01-26T18:55:50+00:00 2020-01-26T18:55:50+00:00.

26/Jan/20 18:55

Σε ένα πολύ δύσκολο διπλό έφτασε η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Μανρέσα με 80-75 για την ACB και επέστρεψε στις νίκες μετά από σερί 4 ηττών σε όλες τις διοργανώσεις, ούσα πλέον στην κορυφή με ρεκόρ 15-4 μαζί με την Μπαρτσελόνα.

Από το πρώτο μέρος του παιχνιδιού η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολευόταν πολύ και δεν παρουσίαζε καλό πρόσωπο με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη μόλις με 40-38.

Στην τρίτη περίοδο η Μανρέσα έπαιξε πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 24-17 ανέτρεψε το προβάδισμα της “Βασίλισσας” και είχε το πάνω χέρι με 62-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η Ρεάλ κατάφερε 3′ λεπτά πριν το τέλος να ισοφαρίσει σε 71-71 και να μείνει “ζωντανή”. Στα 47′ δευτερόλεπτα ο Ντεκ έβαλε μπροστά στην ομάδα του με 74-73, ενώ στην συνέχεια ένα άστοχο σουτ της Μανρέσα και η ψυχραιμία των Μαδριλένων στις βολές τους χάρισαν το μεγάλο διπλό με 80-75.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ντεκ με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Κάρολ με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Καμπάτσο με 13 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης ετοιμάζεται για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, όπου θα φιλοξενηθεί στο Ισραήλ από την Μακάμπι Τελ Αβίβ των Σφαιρόπουλου και Ντόρσεϊ (30/1, 21:05) και “τρέχοντας” σερί 3 ηττών.