Copa del Rey: Στα ημιτελικά η οικοδέσποινα Ουνικάχα Μάλαγα! (videos)

2020-02-14T23:27:54+00:00 2020-02-15T16:18:57+00:00.

14/Feb/20 23:27

Την τετράδα των ημιτελικών του Copa del Rey συμπλήρωσε η οικοδέσποινα Ουνικάχα Μάλαγα, η οποία απέκλεισε στον τελευταίο προημιτελικό την Σαραγόσα επικρατώντας της με 90-86.

Το ξεκίνημα ωστόσο, ανήκε στους φιλοξενούμενους μιας και αυτοί ήταν που το τέλος του πρώτο μέρους που βρήκε να προηγούνται με 41-48, όντας εξαιρετικοί στην επίθεση, γεγονός που τους επέτρεψε να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, έχοντας χτίσει ένα πλεονέκτημα της τάξης των 7 πόντων…

Το τρίτο δεκάλεπτο του προημιτελικού, όμως, ήταν καθοριστικό, αφού η Ουνικάχα Μάλαγα με συνολικό επιμέρους σκορ 25-13 ανέτρεψε το σκορ και πήγε το προβάδισμα με 66-61.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο παρότι η Σαραγόσα πάλεψε τελικά η οικοδέσποινα του Copa del Rey Ουνικάχα Μάλαγα πανηγύρισε την μεγάλη πρόκριση με 90-86.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ντίαθ με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Τόμπσον με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα ενώ ο Τουπάν σε 21 λεπτά είχε 5 πόντους (1/5δίπ., 1/3τρίπ.), 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα του Copa del Rey 2020 (Μάλαγα)