Μπανταλόνα: Πρέπελιτς και Μόργκαν έκριναν το ντέρμπι με την Μπιλμπάο! (videos)

2020-06-19T17:51:42+00:00 2020-06-19T20:19:34+00:00.

19/Jun/20 17:51

O Πρέπελιτς στην κανονική διάρκεια και ο Μόργκαν στην παράταση έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Μπανταλόνα, η οποία επικράτησε 86-79 της Μπιλμπάο.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ο Κλέμεν Πρέπελιτς επέστρεψε στην δράση, μαζί του και η Μπανταλόνα στις νίκες. Το σύνολο του Ντουράν αποδείχθηκε ψυχικά ανώτερο και επικράτησε (ύστερα από παράταση) 86-79 της Μπιλμπάο, η οποία δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη στο τουρνουά της ACB.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να λύσουν τις διαφορές τους. Η Μπιλμπάο προηγήθηκε νωρίς με επτά πόντους (13-6), ωστόσο η εξαιρετική παρουσία του Πρέπελιτς στο πρώτο μισό δεν επέτρεψε στους Βάσκους να πάνε στα αποδυτήρια με διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων (45-43).

Η κατάσταση άλλαξε σημαντικά στην τρίτη περιόδο, το τελικό σκορ της οποίας ήταν 11-7 υπέρ της Μπιλμπάο. Η Μπανταλόνα έμεινε χώρις πόντο στα πρώτα πέντε λεπτά του ημιχρόνου και παρά την ανάσα που ήρθε μέσω του Σλοβένου σταρ της, βρέθηκε πίσω μέχρι και με εννέα πόντους (52-43).

Το 56-50 του 30ου λεπτού μας προετοίμαζε για ένα συναρπαστικό φινάλε, το οποίο και ήρθε καθώς οι τυπικά φιλοξενούμενοι αντέδρασαν.

Με επιμέρους σερί 3-13 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου η ομάδα του Ντουράν βρέθηκε στο +4 (59-63), την οποία όμως και δεν μπόρεσε να διατηρήσει. Με κάλαθι του Σουλεϊμάνοβιτς η Μπιλμπάο προηγήθηκε με τρεις πόντους (69-66), 2’47” πριν την λήξη, η οποία και εξαλείφθηκε άμεσα από τους Ντιμιτρίεβιτς και Πρέπελιτς (69-70).

Ένα κάρφωμα και ένα κόψιμο του Λέιμερς έδωσαν στην Μπιλμπάο ξανά το προβάδισμα (73-71), όμως η Μπανταλόνα είχε στην διάθεση της 14.4 δευτερόλεπτα για να αλλάξει την μοίρα του αγώνα.

Ο άφαντος μέχρι εκείνο το σημείο (0/5 τρίποντα) Κόνορ Μόργκαν εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Πρέπελιτς, ισοφάρισε σε 73-73 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, ύστερα και από το χαμένο τρίποντο του Ρουσέλ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο δε, ο Καναδός… “πήρε τ’ όπλο του”! Πέτυχε πέντε σερί πόντους, δυο εκ των οποίων με το κάρφωμα του τουρνουά μέχρι στιγμής, ωστόσο η Μπιλμπάο βρήκε τις δυνάμεις να επιστρέψει, με τέσσερις σερί πόντους του Σουλεϊμάνοβιτς (79-80, ένα λεπτό πριν το τέλος).

Ο Λέιμερς αστόχησε σε δύο κομβικές βολές και στην αντίπερα όχθη ο Λόπεθ-Αποστέγκι εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Μόργκαν και έστειλε την Μπανταλόνα στο +3 (79-82), 21 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Βεντούρα έπαιξε την άμυνα του αγώνα κόντρα στον Μαρτίνεθ και η ομάδα του Ντουράν πέτυχε την πρώτη της νίκη στην διοργάνωση, στέλντας την Μπιλμπάο στο 0-2.

MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Κλέμεν Πρέπελιτς, ο οποίος στην επιστροφή του στην δράση μέτρησε 21 πόντους (4/12 εντός πεδιάς, 3/10 3π.) και 5 ασίστ σε 26 λεπτά. Ο κάκιστος μέχρι το 39′ Κόνορ Μόργκαν μέτρησε εν τέλει 9 πόντους (3/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ, ενώ 11 πόντους (4/5 εντός πεδιάς) με επίσης 5 ριμπάουντ προσέθεσε ο Λόπεθ-Αποστέγκι. Αντίθετα, σε ρηχά νερά κινήθηκε ο Ντιμιτρίεβιτς (11 πόντοι με 4/11 εντός πεδιάς, 7 ασίστ αλλά με 5 λάθη), ο οποίος βέβαια δέχθηκε άπειρο μπασκετικό “ξύλο”.

Όσον αφορά τους Βάσκους, ξεχώρισαν οι Λέιμερς (8 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 τάπες) και Ρουσέλ (18 πόντοι με 1/8 τρίποντα, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ θετικοί ήταν ακόμα οι Μαρτίνεθ και Σουλεϊμάνοβιτς, με 16 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 45-43, 56-50, 73-73, π.π. 79-86