ACB: Έμεινε “ζωντανή” η Μπούργος, αποκλείστηκε η Ανδόρα (videos)

2020-06-26T17:36:43+00:00 2020-06-26T19:48:06+00:00.

26/Jun/20 17:36

“Ζωντανή” έμεινε η Μπούργος στην προσπάθεια πρόκρισης από την φάση των ομίλων του τουρνουά της ACB κερδίζοντας στον “τελικό” την Ανδόρα με 88-86!

Τελικός “πρόκρισης” ήταν για Μπούργος και Ανδόρα το σημερινό ματς του Β’ Ομίλου της ACB και οι τυπικά γηπεδούχοι πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη στο τελευταίο λεπτό με 88-86 και πλέον έχοντας ρεκόρ 3-2 μένουν “ζωντανοί” για την συνέχεια τους στον θεσμό, ενώ αντίστοιχα οι αντίπαλοι τους αποκλείστηκαν οριστικά.

Σε περίπτωση που η οικοδέσποινα και πρωτοπόρος Βαλένθια κερδίσει την Γκραν Κανάρια (19:30) τότε θα πάρει μαζί της στην επόμενη φάση την Μπούργος, ενώ θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα το ματς της Ρεάλ Μαδρίτης με την Σαραγόσα  (22:30) και η “Βασίλισσα” θα αποκλειστεί.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μπενίτε με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Άπιτς με 19 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Μπάσας που έβαλε το καθοριστικό σουτ στο τέλος με 10 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Από την πλευρά της Ανδόρα προσπάθησαν ο Γέλινεκ με 19 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Μάσενατ με 12 πόντους και 8 ασίστ.

ACB: ΟΛΑ τα σενάρια πρόκρισης του Β’ Ομίλου – Έτσι μένει (και δεν μένει) εκτός η Ρεάλ

Το φύλλο αγώνα:

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 40-53, 62-72, 88-86

Μπούργος: Φιτιπάλντο 6, Μπενίτε 23, Σάλβο 1, Ριβέρο 5, Λίμα 6, Κάλβο, Βέγκα, ΜακΦάντεν 13, Μπάσας 10, Αλόνσο, Αγκιλάρ 5, Άπιτς 19.

Ανδόρα: Σι 9, Ολουμουγίβα 4, Μάσενα 12, Χάνα 3, Γουόκερ 3, Πέρεζ 12, Γιόβετ 2, Τοντόροβιτς 12, Κολόμ, Γέλινεκ 19, Σνεγκλίν 10, Μπαρτολομέ.

Το παιχνίδι κρίθηκε στην τέταρτη περίοδο όπου παρότι η Ανδόρα προηγήθηκε στην αρχή με διψήφια διαφορά, είδε την Μπούργος με συνολικό επιμέρους σκορ 28-14 και τρίποντο… νίκης στα 13′ δεύτερα του Μπάσας με το σκορ στο 83-83 (86-83) να παίρνει το σπουδαίο αποτέλεσμα!