Βαλένθια: Πρώτη νίκη στην ACB με κορυφαίους Χέρμανσον & Κάλινιτς (videos)

2020-09-25T18:47:40+00:00 2020-09-25T18:47:40+00:00.

25/Sep/20 18:47

Την πρώτη της νίκη στην φετινή ACB πανηγύρισε η Βαλένθια επικρατώντας εντός έδρας της Ανδόρα με 91-76 χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο.

Μετά την ήττα της πρεμιέρας η Βαλένθια “ξύπνησε” και στο εντός έδρας παιχνίδι για την 2η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος “λύγισε” στο τέταρτο δεκάλεπτο την Ανδόρα και πανηγύρισε την πρώτη φετινή της νίκη με 91-76.

Κορυφαίοι για τις “νυχτερίδες” ήταν ο Χέρμανσον με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Κάλινιτς με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Πρέπελιτς με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Τόμπεϊ με 12 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Από την άλλη προσπάθησαν ο Πέρεζ με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Σενγκλίν με 10 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Στα του ματς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο, αλλά η Βαλένθια χάρη στο καλό της πρώτο δεκάλεπτο πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 39-36.

Στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι παρέμενε ισορροπημένο και τελικά κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο όπου με συνολικό επιμέρους σκορ 25-13 η Βαλένθια πήρε την νίκη με το άνετο 91-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 39-36, 66-63, 91-76.