Βαλένθια: Δύσκολο διπλό με MVP τον Σαν Εμετέριο (videos)

2020-09-27T21:54:38+00:00 2020-09-27T21:54:38+00:00.

27/Sep/20 21:54

Λίγες ημέρες πριν την πρεμιέρα της Ευρωλίγκα κόντρα στην Βιλερμπάν (1/10, 22:00) η Βαλένθια πανηγύρισε ένα δύσκολο διπλό για την ACB κόντρα στην Μανρέσα με 82-74.

Την δεύτερη φετινή της νίκη (2-1 ρεκόρ) στο ισπανικό πρωτάθλημα πήρε η Βαλένθια κερδίζοντας εκτός έδρας την εξαιρετικά ανταγωνιστική Μανρέσα με 82-74 και έχοντας σε μεγάλο βράδυ τον Ντούμπλιεβιτς και τον Σαν Εμετέριο.

Πλέον οι “νυχτερίδες” ετοιμάζονται για την πρεμιέρα της Ευρωλίγκα απέναντι στην Βιλερμπάν (1/10, 22:00), έχοντας υψηλούς στόχους και φέτος στην διοργάνωση.

Κορυφαίοι για την Βαλένθια ήταν ο Σαν Εμετέριο που είχε 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και ήταν καθοριστικός στις κρίσιμες στιγμές, ενώ ακόμα ξεχώρισαν ο Ντούμπλιεβιτς με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Σάστρε με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Στα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και με “όπλο” την επίθεση τους πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 48-40.

Στην τρίτη περίοδο η Μανρέσα αντέδρασε και με συνολικό επιμέρους σκορ 22-13 όχι απλά μείωσε, αλλά και προσπέρασε στο σκορ (62-61).

Το ματς φαινόταν να γίνεται ντέρμπι, αλλά τελικά η Βαλένθια με μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 82-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 40-48, 61-62, 74-82.