Ρεάλ Μαδρίτης: “Ζορίστηκε” αλλά έκανε το 9/9 στην ACB! (videos)

2020-11-04T23:27:55+00:00 2020-11-04T23:27:55+00:00.

04/Nov/20 23:27

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζει την πολύ καλή και αήττητη πορεία της στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα αφού έφτασε το 9/9 κερδίζοντας εκτός έδρας και την Μπιλμπάο με 85-83.

Η Ρεάλ Μαδρίτης του Πάμπλο Λάσο παρέμεινε αήττητη στην ACB της αγωνιστικής περιόδου 2020/21 μετρώντας σε 9 αγώνες ισάριθμες νίκες, αφού πέρασε έστω και δύσκολα από την έδρα της Μπιλμπάο με 85-83.

Κορυφαίοι για την “Βασίλισσα” στο σημαντικό διπλό ήταν ο Τόμπκινς με 16 πόντους (5/7 σουτ) και 5 ριμπάουντ, ο Γιουλ με 14 πόντους (5/11 σουτ) –εκ των οποίων οι 9 στο τέταρτο δεκάλεπτο-, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Αλοσέν με 10 πόντους και 5 ασίστ και ο Ταβάρες με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ και τάπες.

Από την πλευρά της Μπιλμπάο που πλέον έχει ρεκόρ 1-6 προσπάθησαν ο Μπάλβιν με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μπράουν με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Ρουσέλ με 16 πόντους και 4 ασίστ.

Στα του αγώνα, σε ολόκληρη η Ρεάλ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 40-29, όμως η Μπιλμπάο στην τρίτη περίοδο με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 31-14 ανέτρεψε πλήρως το σκορ και πήρε πλεονέκτημα 6 πόντων (60-54).

Στο τέλος το ματς έγινε ντέρμπι με την μαδριλένικη ομάδα να προηγείται στο 38′ με 74-73 και χάρη σε μικρό αλλά καθοριστικό σερί 5-0 (79-73) 40′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε “καθάρισε” την νίκη η οποία ήρθε με δυσκολία στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 29-40, 60-54, 83-85

Πλέον η Ρεάλ ετοιμάζεται για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκα όπου και θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την έκπληξη της φετινής χρονιάς Ζαλγκίρις στο Κάουνας (6/11, 20:00).