Ρεάλ: Δύσκολη νίκη στη Μπέτις – Επέστρεψε ο Τόμπκινς

2022-04-24T14:22:37+00:00 2022-04-24T14:58:33+00:00.

24/Apr/22 14:22

Η Ρεάλ πήρε δύσκολη νίκη στην έδρα της Μπέτις με 69-71.

Ακόμα μία νίκη για την Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι νίκησαν τη Μπέτις με 69-71 και ανέβηκαν στο 21-9, με τους ηττημένους να μένουν στις 9 νίκες σε 30 ματς.

Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο πρώτο μέρος, με το 36-27 του ημιχρόνου να τα λέει όλα. Το σκηνικό άλλαξε στη τρίτη περίοδο με το επιμέρους 9-20 των φιλοξενούμενων (45-47).

Πλέον, είχαμε ντέρμπι, με τη Μπέτις να παίρνει και πάλι το προβάδισμα με τον Μπράουν, για το 69-67 στο 39′. ο Χάνγκα έβαλε τρίποντο στο -26” (69-70), με τον πρώτο να δέχεται μπλοκ από τον Ταβάρες στο -6”.

Η Μπέτις δεν βρήκε σκορ, δεν είχε συμπληρώσει τα φάουλ για να στείλει τη Ρεάλ στις βολές και έτσι το ματς τελείωσε, χωρίς να έχει την ευκαιρία να ψάξει ξανά το σουτ της νίκης.

Ο Γιαμπουσέλε είχε 16 πόντους-9 ριμπάυντ, ο Ουίλιαμς-Γκος 13 και ο Ταβάρες 10-14. Δεν ήταν αρκετός ο Μπράουν με 14 πόντους και ο Μπερτάνς με 13. Ο Ουάιλι είχε 10 πόντους.

Όλα αυτά, ενώ ο Τόμπκινς επέστρεψε μετά από αρκετό καιρό στην αποστολή της Ρεάλ (δεν αγωνίστηκε), με τον Λάσο να έχει προαναγγείλει εδώ και λίγες ημέρες την επιστροφή του Αμερικανού, αλλά και του Ερτέλ.

Πλέον, η Ρεάλ επικεντρώνεται στο… match ball με τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ (26/4), καθώς είναι ήδη στο 2-0 στα playoffs της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-27, 45-47, 69-70