Πήρε το ντέρμπι κορυφής η Τενερίφη κόντρα στην Γκραν Κανάρια του Λάκοβιτς (video)

2022-10-29T22:56:32+00:00 2022-10-30T03:06:57+00:00.

29/Oct/22 22:56

Η Τενερίφη κέρδισε με το άνετο 86-70 την Γκραν Κανάρια του Γιάκα Λάκοβιτς και παρέμεινε στην κορυφή του Πρωταθλήματος Ισπανίας.

Ντέρμπι κορυφής για 30′ λεπτά ήταν το ματς ανάμεσα στην Γκραν Κανάρια και την Τενερίφη, αφού η αντίπαλος του Περιστερίου με επιμέρους σκορ 31-16 στο τέταρτο δεκάλεπτο, πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 86-70 και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή του Πρωταθλήματος Ισπανίας με ρεκόρ 5-1.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Χουέρτας με 22 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Σερμαντίνι με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Από την πλευρά της ομάδας του Γιάκα Λάκοβιτς, η οποία αποτελεί αντίπαλο του Προμηθέα στο EuroCup και έχει ρεκόρ 4-2 πλέον στην ACB, προσπάθησαν ο Σλότερ με 14 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Ίνγκλις με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 39-41, 54-55, 70-86