Μπαρτσελόνα: Δυσκολεύτηκε, όμως ένα πεντάλεπτο ήταν αρκετό κόντρα στην Ανδόρα

2023-10-08T14:27:17+00:00 2023-10-08T14:48:05+00:00.

Nikos Mastrogiannopoulos

08/Oct/23 14:27

Η Μπαρτσελόνα ανησύχησε, όμως κέρδισε (91-87) έστω και δύσκολα στο τέλος την άκρως μαχητική Ανδόρα, φτάνοντας τις τρεις νίκες στην ACB. Clutch ο Αμπρίνες, που με δύο μεγάλα τρίποντα έγραψε το 90-84 στα 46″ πριν το τέλος.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Μπαρτσελόνα λίγες ημέρες πριν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (13/10, 21:15), για τη δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας, επικράτησε δια πυρός και σιδήρου της Ανδόρα με 91-87, χάρις στον επιθετικό πλουραλισμό των παικτών της και τα μεγάλα σουτ στο φινάλε από τον Άλεξ Αμπρίνες.

Συγκεκριμένα χρειάστηκε μόλις ένα πεντάλεπτο για να επιστρέψει στο ματς, με τους Σατοράνσκι, Ερνανγκόμεθ, Λαπροβίτολα, Γιοκουμπάιτις και Αμπρίνες να ολοκληρώνουν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, η Ανδόρα ήταν σχεδόν αλάνθαστη σε άμυνα και επίθεση, με τις επιλογές του Οκόγιε και του Άντριτς να είναι ουσιαστικές, δίνοντας στην ομάδα τους ένα προβάδισμα με +8 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να ξυπνήσει με τον Τόμας Σατοράνσκι και τον Ρόκας Γιοκουμπάιτις να κάνουν την αρχή, όμως η επιθετική άμυνα των φιλοξενούμενων και η πίεση με παγίδες στο μισό γήπεδο, έβαζαν δύσκολα στο έργο της.

Ουσιαστικά, έχοντας σε λιγότερο από 20 λεπτά αγώνα 7/15 τρίποντα, η διαφορά έφτασε μέχρι και το +10 δύο λεπτά πριν το ημίχρονο, με τους παίκτες του Λεζγκάνο να διατηρούν αυτή τη σημαντική διαφορά μέχρι την κόρνα της λήξης.

Στο δεύτερο μέρος, οι Καταλανοί εμφανίστηκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο ματς και με ένα 6-0 σερί μείωσαν στους τέσσερις. Ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ μαζί με τον Νίκολα Λαπροβίτολα άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και με συνεχόμενους δικούς τους πόντους, μείωσαν στον πόντο και λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι.

Από το 64-65, η Ανδόρα έκανε ξανά το 72-76, δείχνοντας πως δεν θα άφηνε σε καμία περίπτωση τη νίκη μέσα από τα χέρια της.

Έτσι κι έγινε…

Παρόλο που η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα γρήγορο 4-0 και ισοφάρισε με τον Γιοκουμπάιτις, η Ανδόρα πέτυχε ακόμη ένα μεγάλο τρίποντο. Οι “Μπλαουγκράνα” δεν το έβαλαν κάτω και με μεγάλα καλάθια του Λαπροβίτολα και του Ερνανγκόμεθ, ισοφάρισαν και πέρασαν μπροστά στα 5:08που απέμεναν πριν το φινάλε, μετά από πολύ μεγάλο καλάθι και φάουλ του Γιοκουμπάιτις.

Αυτό ουσιαστικά ανέβασε την ψυχολογία τόσο του ίδιο όσο και των “Μπλαουγκράνα”.

Ουσιαστικός και κομβικός ο Άλεξ Αμπρίνες, ο οποίος με δύο μεγάλα σουτ τριών πόντων διαμόρφωσε στα 46″ πριν το τέλος το 90-84.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Ρότζερ Γκριμάου δεν κοίταξαν πίσω και με όπλο την καλή τους άμυνα στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα πήραν τη νίκη δια πυρός και σιδήρου…

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Λαπροβίτολα σε ακόμη ένα ματς, έχοντας 17 πόντους, με 4/9 τρίποντα. Στους 15 σταμάτησε ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ (10 ριμπάουντ), όσους είχε και ο Τόμας Σατοράνσκι (8 ασίστ). Σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Γιοκουμπάιτις ο οποίος έβαλε 13 πόντους, όμως ήταν αυτός που με το σημαντικό καλάθι και φάουλ που πέτυχε στο 5:08 πριν το φινάλε άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 37-47, 64-65, 91-87