Διπλή φάπα (!) του Γιουλ στον Αλόνσο: Τι είχε προηγηθεί και τι ακολούθησε

2023-10-15T16:36:35+00:00 2023-10-15T16:45:37+00:00.

John Rammas

15/Oct/23 16:36

Alonso-Llull-RealMadrid-Murcia

Ένταση και παραλίγο σύρραξη στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στη Μαδρίτη ανάμεσα στη Ρεάλ και στη Μούρθια (106-92) για την πέμπτη αγωνιστική στη ACB. Πώς φτάσαμε στη διπλή φάπα (!) του Σέρχιο Γιουλ στον Σίτο Αλόνσο.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε (και) της Μούρθια (106-92) στο WiZink Center κι ανέβηκε στο 5-0 στην ACB και στο 9-0 σε όλες τις διοργανώσεις, αφού είχε προηγηθεί η κατάκτση του Supercopa (2-0), ενώ είναι στο 2-0 στην Ευρωλίγκα. Παρόλα αυτά, μόνο η λέξη “ήττα” μπορεί να περιγράψει ό,τι έγινε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο προπονητής της Μούρθια, Σίτο Αλόνσο, διαμαρτυρήθηκε στους διαιτητές για επιθετικό φάουλ του Έντι Ταβάρες στον Μούσα Ντιανέ στην προσπάθεια που απέφερε το “γκολ”-φάουλ του πρώτου για το 42-37 στο -0,3″, ωστόσο, μετά κι από εξέταση του instant replay, όχι μόνο ενέμειναν στην αρχική τους απόφαση, χρέωσαν και με flopping τον 29χρονο Σενεγαλέζο σέντερ.

Χωρίς καν να έχει εκτελεστεί ακόμα ούτε η ελεύθερη βολή της τεχνικής ποινής και με 0,3″ στο χρονόμετρο για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο 48χρονος Ισπανός προπονητής αποφάσισε με χαρακτηριστική κίνηση να στείλει στα αποδυτήρια τους παίκτες στον πάγκο. Ο αρχηγός της Ρεάλ, Σέρχιο Γιουλ, τον πρόλαβε αμέσως μετά από την εκπνοή, τον έσπρωξε με το δεξί χέρι και τον χτύπησε δις στο πίσω μέρος του κεφαλιού, ενώ του είπε και κάτι. Ο Σίτο Αλόνσο απάντησε και προσπάθησε να τον προλάβει κι αυτός, ωστόσο, παρενέβησαν οι ψυχραιμότεροι και το επεισόδιο έληξε.