Ρεάλ Μαδρίτης: Αήττητη παντού, 7/7 στην ACB μετά τον “περίπατο” με Παλένθια

2023-10-29T15:13:34+00:00 2023-10-29T15:13:34+00:00.

29/Oct/23 15:13

fabien-causeur-real-madrid

Η Ρεάλ έκανε ένα μεσημεριανό … περίπατο στη Μαδρίτη, διαλύοντας τη νεοφώτιστη Παλένθια με 91-68 , στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της ACB.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

H Ρεάλ έφτασε σε μία πανεύκολη νίκη και παραμένει αήττητη στην Ισπανία με ρεκόρ, 7-0, όπως άλλωστε και στην Ευρωλίγκα (5-0)!

Αν προσθέσουμε και το Super Copa το οποίο κατέκτησε πριν την έναρξη των άλλων πρωταθλημάτων, η ομάδα του Τσους Ματέο, μετράει σερί 14 νικών!

Το ματς δεν αντέχει σε κριτική καθώς η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν τεράστια.

Το ματς ξεκίνησε με ένα 30-11 στην πρώτη περίοδο, αλλά η Ρεάλ δεν σταμάτησε το φρενήρη της ρυθμό, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 27 πόντους στο ημίχρονο (52-25).

Μόνο τότε κόπασε η ορμή της Ρεάλ η οποία δεν είχε λόγο να πιεστεί άλλο, αφού το ματς είχε κριθεί με συνοπτικές διαδικασίες.

Ο κόουτς Ματέο μοίρασε το χρόνο, μόνο ο Κοζέρ, ο Χεζόνια κι ο Ταβάρες ξεπέρασαν για λίγο τα 20 λεπτά στο παρκέ… όλα καλά για τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Ο Κροάτης σταρ ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 16 πόντους, ο Ντζάναν Μούσα τον ακολούθησε με 13 και σκόραραν άπαντες της δωδεκάδας.

Ο Βίτορ Μπενίτε με 13 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Παλένθια, η οποία βρίσκεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 1-6.