Ρεάλ Μαδρίτης: Μεσημεριανός περίπατος με Μπρεογκάν πριν από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό

2023-12-03T14:23:21+00:00 2023-12-03T14:23:21+00:00.

03/Dec/23 14:23

facundo-campazzo-mario-hezonja-real-madrid-barcelona-euroleague-regular-season-round-five

Η Ρεάλ διέλυσε με 91-58 την Μπρεογκάν στη Μαδρίτη και έρχεται στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει κατά σειρά τον Ολυμπιακό (5/12) και τον Παναθηναϊκό (7/12)…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Η προτελευταία Μπρεογκάν άντεξε για ένα δεκάλεπτο απέναντι στη Ρεάλ και προηγήθηκε με 19-17, αλλά από εκεί και πέρα υπήρχε μόνο η “Βασίλισσα” στο γήπεδο.

Μετά την πρώτη της ήττα στην Ευρωλίγκα από τη Φενέρ στην παράταση, η Ρεάλ πέτυχε ένα επί μέρους +30 (!) στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο, για να… χαλαρώσει κάπως στην τελευταία και να νικήσει χωρίς κόπο κι ιδρώτα με 33 πόντους διαφορά.

Ο Τσους Ματέο είχε έτσι την ευκαιρία να ξεκουράσει κάποιους παίκτες πριν η Ρεάλ ταξιδέψει στην Ελλάδα για να αντιμετωπίσει κατά σειρά τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό στη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκας που ακολουθεί.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Φακούντο Καμπάτσο έπαιξε οκτώ λεπτά, ο Ταβάρες 15 και από τους βασικούς μόνο ο Ντζάναν Μούσα έφτασε τα 23. Ήταν και ο πρώτος σκόρερ της Ρεάλ με 17 πόντους.

Ο κόουτς Ματέο χρησιμοποίησε τους Ν’Ντιαγιέ, Αλοθέν και Αμπάλντε για πάνω από 20 λεπτά, ενώ έδωσε και 15 λεπτά στον 17χρονο (!) Ούγκο Γκονζάλεθ, που τέλειωσε το ματς με 12 πόντους!

Ήταν, μάλιστα, ο δεύτερος σκόρερ της Ρεάλ που έφτασε στο 11-1 στην Liga Endesa και κρατάει με διαφορά δύο νικών τη διαφορά από τους διώκτες της.

Ο Φερνάντεθ με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ρίο Μπρεογκάν που έπεσε στο 3-9 και βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 24-9, 27-12, 23-18