Βαλένθια: Νίκησε στην παράταση και τώρα… Ολυμπιακός

2023-12-10T21:10:49+00:00 2023-12-10T21:14:02+00:00.

Μάνος Φυρογένης

10/Dec/23 21:10

Επιστροφή στις νίκες πριν τον Ολυμπιακό για τη Βαλένθια στο ισπανικό πρωτάθλημα με την ομάδα του Μουμπρού να χρειάζεται το έξτρα πεντάλεπτο για να κάμψει την αντίσταση της Μούρθια (77-85).

Του Μάνου Φυρογένη/ info@eurohoops.net

Διά πυρρός και σιδήρου πέρασε από τη Μούρθια η Βαλένθια (77-85), προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα.

Οι “tarjonas” χρειάστηκαν την παράταση και τους Ντέιβις (20π.) και Ίνγκλις (16π., 12 ριμπ.) σε μεγάλη βραδιά για να πετύχουν την 9η τους νίκη στην ACB και να συνεχίσουν στις υψηλές πτήσεις.

Για την παρέα του Σαντ-Ρος που δεν παράτησε το ματς και παρότι βρέθηκε να κυνηγά διψήφιες διαφορές από πολύ νωρίς, έστειλε το ματς στην παράταση (70-70 κανονική διάρκεια), αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Έννις με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, οι οποίοι όμως δεν ήταν αρκετοί εν τέλει. O πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού (Σαντ Ρος) βέβαια ήταν αυτός που έστειλε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο με τρίποντο και κρύο αίμα.

Τα δεκάλεπτα: 7-23, 26-41, 46-53, 70-70, 77-85