Στο 24-0 η Βαλένθια και τώρα… ΠΑΟΚ!

2016-01-03T22:18:08+00:00 2016-01-03T23:05:29+00:00.

03/Jan/16 22:18

Τρένο δίχως φρένα η φετινή Βαλένθια, ανέβασε το εντυπωσιακό της σερί στο 24-0 επικρατώντας αρκετά εύκολα με 81-70 απέναντι στη Μάλαγα! Πλέον η ομάδα του Πέντρο Μαρτίνεθ στρέφει την προσοχή της στο Eurocup όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Τρένο δίχως φρένα η φετινή Βαλένθια, ανέβασε το εντυπωσιακό της σερί στο 24-0 επικρατώντας αρκετά εύκολα με 81-70 απέναντι στη Μάλαγα! Αυτή ήταν η 14η νίκη σε ισάριθμους αγώνες στο ισπανικό πρωτάθλημα για την ομάδα του Πέντρο Μαρτίνεθ, η οποία συνεχίζει αήττητη και στο Eurocup (11-0), με τον ΠΑΟΚ να είναι ο επόμενος αντίπαλος στην πρεμιέρα της φάσης των “32”.

Κορυφαίοι παίκτες για τους νικητές ήταν οι Σαν Εμετέριο (17π, 3ρ, 4ασ.) και Βίβες (8π, 8ασ.), με τον Τζαμάρ Σμιθ (24π, 5ρ, 2ασ.) να προσπαθεί αλλά να μην καταφέρνει να αποτρέψει την ήττα για τους φιλοξενούμενους.

Εξέλιξη του αγώνα

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Μάλαγα κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική και να κρατηθεί κοντά στο σκορ (17-17, 8′), με τον Κουζμίνσκας να ισοφαρίζει. Από αυτό το σημείο και έπειτα όμως η Βαλένθια επέβαλε το ρυθμό της με αποτέλεσμα να “κλείσει” την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 22-17 και να ξεφύγει για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων (31-21, 13′), χάρη στον πολύ θετικό Ντούμπλιεβιτς. Η συγκεκριμένη εξέλιξη γέμισε αυτοπεποίθηση τους γηπεδούχους που κατάφεραν να δημιουργήσουν ένα υπέρ τους +15 (43-27, 18′), πριν πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-35.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου χαρακτηρίστηκε από την προσπάθεια του Τζαμάρ Σμιθ να επαναφέρει τη Μάλαγα στο παιχνίδι. Ο Αμερικάνος γκαρντ έφτασε νωρίς τους 16 πόντους και με εύστοχο τρίποντο μείωσε τη διαφορά (52-45) στο 24′. Η Βαλένθια όμως δεν τρόμαξε και με το δίδυμο Μαρτίνες-Σαν Εμετέριο να σκοράρει κατά βούληση έτρεξε σερί 8-1, με αποτέλεσμα να ξεφύγει ξανά με +14 (60-46, 28′) και να διατηρήσει διαφορά ασφαλείας μέχρι την έναρξη της τέταρτης περιόδου (62-51).

Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την άμυνα της Βαλένθια να “πνίγει” τη Μάλαγα, κάτι που οδήγησε στο (71-54, 35′), σε ένα παιχνίδι το οποίο πριν την έναρξη του θα μπορούσε να θεωρηθεί ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι έχοντας εξασφαλίσει ακόμα μία νίκη κατέβασαν ταχύτητα και η Μάλαγα κατάφερε να βελτιώσει την εικόνα της. Μείωσε αρχικά σε 74-62 (37′) και στη συνέχεια έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα 74-65 (38′), χάρη στον πολύ θετικό αλλά μόνο Τζαμάρ Σμιθ. Στον εναπομείναντα χρόνο οι δύο ομάδες ασχολήθηκαν κυρίως με την τελική διαφορά με το 81-70 υπέρ των γηπεδούχων να αποδεικνύει την ανωτερότητα των γηπεδούχων.