Η Ρεάλ τα… χρειάστηκε κόντρα στην ουραγό, Παλένθια!

2024-03-24T14:27:57+00:00 2024-03-24T14:50:13+00:00.

24/Mar/24 14:27

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήγαινε για … περίπατο στην έδρα της Παλένθια, αλλά τελικά τα χρειάστηκε μέχρι να υπερισχύσει με 86-78.

Η πρωτοπόρος της Liga Endesa και της Ευρωλίγκας, Ρεάλ, δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας, Παλένθια, πριν αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα στη Μαδρίτη σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα.

Από τους λίγους που υπάρχουν στην παρούσα φάση της Ευρωλίγκας…

Κορυφαίοι της Ρεάλ ήταν οι Καμπάτσο και Μούσα, ενώ από την Παλένθια ξεχώρισε ο Τζέιλεν Χαντς. Δεν αγωνίστηκαν για τη Ρεάλ οι Γιουλ, Ροντρίγκεθ.

Η Ρεάλ προηγήθηκε με 12-0, αλλά η Παλένθια αντέδρασε και μείωσε σε 13-14, πριν κλείσει το δεκάλεπτο με 13-17.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Τσους Ματέο … άγγιξε λίγο το γκάζι και εξαφανίστηκε, η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 21 πόντους, αλλά φαίνεται πως επαναπαύτηκε και τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν ξεκούραστα όπως θα ήθελε.

Η διαφορά έφτασε στους 20+ πόντους και πάνω κάτω σε αυτά τα επίπεδα κινήθηκε στα επόμενα λεπτά, αλλά οι γηπεδούχοι δεν …άφησαν τη Ρεάλ σε χλωρό κλαρί και αντέδρασαν.

Η Παλένθια πάλεψε σκληρά για να μειώσει τη διαφορά με εξαιρετική εμφάνιση από τον Τζέιλεν Χαντς– πρώην παίκτη του Περιστερίου– και μάλιστα κατάφερε ρίξει το χάντικαπ στους 10 πόντους (66-56) ακριβώς με τη λήξη της τρίτης περιόδου χάρη σε τρίποντο του Αμερικανού σκόρερ.

Οι γηπεδούχοι πήραν εκεί ολοκληρωτικά το μομέντουμ του αγώνα και μείωσαν ακόμα περισσότερο, φτάνοντας τη διαφορά ως και τους τρεις πόντους (!), 72-75, με μόλις τέσσερα λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα που τελικά εξελίχθηκε σε ντέρμπι.

Δύο καλές άμυνες της Ρεάλ, όμως, κι ένα μικρό ξέσπασμα στην επίθεση, έδωσε στους καστιγιάνους προβάδισμα επτά πόντων με 81-74 χάρη σε καλάθι του Μούσα στον αιφνιδιασμό και το ματς κρίθηκε εκεί.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-17, 17-26, 26-23, 22-20

• Παλένθια: Χαντς 21 (10/10 βολές, 1/5τριπ.), Χάαρμς 16, Βαν ντε Βουρστ 15
  • Ρεάλ: Μούσα 21 (3/6τριπ.), Καμπάτσο 15 (6ασ.), Ντεκ 11.