Στο 28-0 η Βαλένθια, νίκες για Κατσικάρη-Μπουρούση!

2016-01-17T15:57:23+00:00 2016-01-17T16:14:19+00:00.

17/Jan/16 15:57

Τρένο δίχως φρένα η φετινή Βαλένθια η οποία συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία μετά την επικράτηση της με 81-74 απέναντι στην μαχητική Σαραγόσα. Σημαντικές νίκες και για Μούρθια και Λαμποράλ των Κατσικάρη και Μπουρούση αντίστοιχα…

Τρένο δίχως φρένα η φετινή Βαλένθια η οποία συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία μετά την εντός έδρας επικράτηση της με 81-74 απέναντι στην μαχητική Σαραγόσα. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι “νυχτερίδες” βρίσκονται στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος με ρεκόρ 16-0 (συνολικό ρεκόρ 28-0 σε όλες τις διοργανώσεις), την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έχουν χάσει σημαντικό έδαφος (5-11).

Η Σαραγόσα κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική μόλις για ένα ημίχρονο αφού πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 49-45 εις βάρος της διατηρώντας ωστόσο κάποιες ελπίδες για να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα. Στο δεύτερο μισό η Βαλένθια απέδειξε για ακόμα μία φορά πως όσα έχει καταφέρει μέχρι στιγμής στη σεζόν μόνο τυχαία δεν είναι. Με όπλο την εξαιρετική της άμυνα ανέβασε πολύ γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (59-49) και έκτοτε δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο. Η 1000η αναμέτρηση των γηπεδούχων στην Liga Endesa συνοδεύτηκε από ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα με τον δείκτη του σκορ να σταματάει στο 81-74.

Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Μπόμπαν Ντούμπλιεβιτς με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 21 λεπτά συμμετοχής, με τους Σαν Εμετέριο (12π) και Σούρνα (12π) να δίνουν σημαντικές επιθετικές λύσεις. Για τη Σαραγόσα οι Λίνχαρτ (13π, 5ρ), Μπένζινγκ (14π, 3ρ) και Φοτού (10π, 6ρ) προσπάθησαν δίχως αποτέλεσμα να αποσοβήσουν την ήττα.

Εκτός έδρας νίκη για τη Λαμποράλ

Για ακόμα μία αγωνιστική η ομάδα του Γιάννη Μπουρούση απέδειξε πως διαθέτει ένα ιδιαίτερα ταλαντούχο σύνολο που θα παλέψει μέχρι τέλους για κάτι καλό στην ACB. Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο (42-37) απέναντι στη Μπανταλόνα, η Λαμποράλ πάτησε “γκάζι” στην τρίτη περίοδο και εξασφάλισε σημαντικό προβάδισμα (64-50), με την εικόνα του παιχνιδιού να μην αλλάζει μέχρι τη λήξη.

Το τελικό 89-68 ανέβασε το συνολικό ρεκόρ της Βασκικής ομάδας στο 13-3, ενώ την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι (6-10) έχασαν σημαντικό έδαφος στη μάχη για τη συμμετοχή στο Copa Del Rey.

Ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς βρέθηκε στην ευχάριστη θέση να έχει αρκετούς παίκτες σε καλή ημέρα αφού οι Άνταμς (18π), Μπλάζιτς (11π), Μπουρούσης (11π), Σενγκέλια (11π) και Χάνγκα (10π) βρήκαν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι.

Συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις η Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη

Ο Έλληνας κόουτς πήρε το καλοκαίρι την απόφαση να επιστρέψει στο ισπανικό πρωτάθλημα για χάρη της Μούρθια και έχει καταφέρει να δημιουργήσει ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό σύνολο. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο που βρήκε την Εστουδιάντες μπροστά με 36-35, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους σε επίθεση και άμυνα ανατρέποντας πλήρως την κατάσταση.

Το τελικό 83-70 βελτίωσε ακόμα περισσότερο το ρεκόρ της Μούρθια (7-9) η οποία δίνει αγώνα για να συμμετάσχει στο Copa της φετινής αγωνιστικής περιόδου. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν την απογοητευτική τους παρουσία αφού βρίσκονται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με συνολικό ρεκόρ 3-13 νίκες.

Το δίδυμο των Αουγκούστο Λίμα (15π, 5ρ) και Βίτορ Μπενίτε (19π, 4ρ) ήταν ασταμάτητο για το σύνολο του Φώτη Κατσικάρη που έφτασε αρκετά άνετα στην τελική επικράτηση.