Η Φουενλαμπράδα σόκαρε τη Ρεάλ!

2016-01-17T22:31:05+00:00 2016-01-17T22:37:50+00:00.

17/Jan/16 22:31

Την μεγάλη έκπληξη της 16ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος έκανε η Φουενλαμπράδα η οποία σόκαρε τη Ρεάλ Μαδρίτης μετά την σπουδαία εντός έδρας νίκη με 91-85!

Την μεγάλη έκπληξη της 16ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος έκανε η Φουενλαμπράδα η οποία σόκαρε τη Ρεάλ Μαδρίτης μετά την σπουδαία εντός έδρας νίκη με 91-85! Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Γιόσιπ Σόμπιν με 24 πόντους, την ώρα που ο Ουρτασούν μπορεί να πέτυχε μόλις 3 πόντους αλλά αυτοί προήλθαν από ένα καθοριστικό τρίποντο με μόλις 27″ στο ρολόι.

Οι γηπεδούχοι φρόντισαν να στείλουν από νωρίς το μήνυμα στη “βασίλισσα” πως θα έχει ένα δύσκολο βράδυ αφού κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ στο ημίχρονο (49-47) και στη συνέχεια να προηγηθούν με 68-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Ρεάλ επιχείρησε την ανατροπή, πέρασε μπροστά με 85-83 στο τελευταίο λεπτό, όμως η Φουενλαμπράδα απάντησε με σερί 8-0 και πανηγύρισε την τεράστια νίκη. Μοιραίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς ο οποίος σε μια ιδιαίτερα κρίσιμη κατοχή με 12″ να απομένουν υπέπεσε σε παράβαση 5 δευτερολέπτων.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η πρωταθλήτρια Ισπανίας βρίσκεται μόνη στην 4η θέση με ρεκόρ 12-4 νίκες, την ώρα που η Φουενλαμπράδα (8-8) απέδειξε πως στην ACB κανένα παιχνίδι δεν είναι εύκολο.