Γύρισε ο Ρούντι, κατοστάρα η Ρεάλ

2016-03-13T15:29:33+00:00 2016-03-13T16:00:50+00:00.

13/Mar/16 15:29

Θρίαμβος για τη “Βασίλισσα”, πισωγύρισμα για τη Λαμποράλ.

Η Ρεάλ νίκησε εύκολα την Ανδόρα με 107-78, αλλά αυτό που μέτρησε περισσότερο ήταν η επιστροφή του Ρούντι Φερνάντεθ μετά τον τραυματισμό του (είχε να παίξει από τα τέλη Νοεμβρίου, 107 μέρες στο σύνολο). Έδειξε μάλιστα να βρίσκεται σε καλή κατάσταση τελειώνοντας το ματς με 12 πόντους (4/6τρ.). Η «Βασίλισσα» έδωσε και πάλι ρεσιτάλ έξω από το 6.75 μέτρα (16/35), ξέφυγε στο δεύτερο ημίχρονο και χωρίς να απειληθεί πέτυχε την 19η νίκη της στα 23 ματς (Τόμπκινς 15, Ερνανγκόμεθ 14-Στογιανόφσκι 15).

Αντίθετα από τη Ρεάλ, η άλλη αντίπαλος του Ολυμπιακού στον όμιλο, Λαμποράλ, υπέστη ήττα-σοκ στη Σεβίλλη με την τοπική ομάδα να επικρατεί με 100-92! Ο Όντρεϊ Μπάλβιν με 24 πόντους και ο Μπάμφοντ με 22 ήταν οι πρώτοι σκόρερ της γηπεδούχου, ενώ για τους Βάσκους ξεχώρισε ο Χάνγκα με 19 και ο Ντάριους Άνταμς με 17 πόντους. Ο Γιάννης Μπουρούσης σταμάτησε στους 10 πόντους.

Η Βαλένθια ήταν σαρωτική απέναντι στη Μανρέσα, την οποία διέλυσε με 83-56 (52-32). Πρώτοι σκόρερ για τη Βαλένθια ήταν οι Τρίας Χάμιλτον και Σίκμα με 13 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τσέις Σίμον με 14 πόντους.

Η Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη ήταν ανταγωνιστική για παραπάνω από 30-32 λεπτά στα Κανάρια Νησιά, αλλά στο τελικό κομμάτι του αγώνα η Γκραν Κανάρια κυριάρχησε και πήρε τη νίκη με 87-75 (15-24, 32-14, 16-21). Η Μούρθια μείωσε σε 63-62, αλλά δεν άντεξε ως το φινάλε με τον Σίλι να μετράει 15 πόντους και τον Σάσου Σαλίν 14 με 4/5 τρίποντα. Για την ομάδα του Έλληνα ομοσπονδιακού τεχνικού, ο Καμπάτσο είχε 20 πόντους και ο Φαβεράνι σταμάτησε στους 16.

Η Ουνικάχα Μάλαγα ήταν από την αρχή ως το τέλος του παιχνιδιού μπροστά με τη Σαραγόσα επικρατώντας με 77-69 (Ουίλ Τόμας 13, Τζάκσον 12- Μπένζινγκ 18, Κραβτσόβ 16). Έμεινε έτσι ζωντανή για την πρόκριση στα πλέι οφς, ακροβατώντας πάντως εκεί γύρω στην 8η θέση.

Τα αποτελέσματα ως το μεσημέρι της Κυριακής (23η αγωνιστική)

Ομπραντόιρο- Φουενλαμπράδα 95-100 (Μπέντζιους 28- Πάουνιτς 27)

Ουνικάχα– Σαραγόσα 77-69

Ρεάλ- Ανδόρα 107-78

Βαλένθια – Μανρέσα 83-56

Σεβίλλη- Λαμποράλ 100-92

Γκραν Κανάρια-Μούρθια 85-75