Ρεάλ: Πάτησε το… γκάζι και “λύγισε” με ανατροπή την Βαλένθια

2017-01-22T21:45:34+00:00 2017-01-22T21:59:19+00:00.

Stelios Toromanidis

22/Jan/17 21:45

Ρούντι

Το ξέσπασμα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν από ότι φάνηκε αρκετό για να χαρίσει την εντός έδρας νίκη στην Ρεάλ Μαδρίτης (85-71) απέναντι στην Βαλένθια.

Το ξέσπασμα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν από ότι φάνηκε αρκετό για να χαρίσει την εντός έδρας νίκη στην Ρεάλ Μαδρίτης με 85-71 απέναντι στην Βαλένθια.

Αν και οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο στο πρώτο μισό του αγώνα, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το υπέρ τους 45-38, η “βασίλισσα” μπήκε “αφηνιασμένη” στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 26-8 ανέτρεψε την κατάσταση (64-53) και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι την λήξη του αγώνα κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τις 14 νίκες σε 17 ματς και συνεχίζουν να προπορεύονται στην ACB, την ώρα που η Βαλένθια είναι τρίτη με 12-5 ρεκόρ.

Οι Σέρχιο Γιουλ (16 πόντους , 13 ασσίστ) και Ρούντι Φερνάντες (14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασσίστ) ξεχώρισαν από πλευράς νικητών, ενώ η Βαλένθα είχε πλουραλισμό και πήρε σκορ και από τους δώδεκα παίκτες της με μόνο διψήφιο τον Βίβες (10 πόντους).