ACB: Νίκη για Κατσικάρη-Βασιλειάδη, ”100άρα” η Βαλένθια, ηττήθηκε η Μάλαγα!

2017-12-30T20:57:08+00:00 2017-12-30T21:43:05+00:00.

30/Dec/17 20:57

Η Βαλένθια συνέχισε με νίκη και πάλι, αυτή την φορά με 100άρα, την ώρα που οι Βασιλειάδης-Κατσικάρης έκλεισαν νκηφόρα τις υποχρεώσεις τους για το 2017. Νίκη για Γιάνκοβιτς, ηττήθηκε στο Μπιλμπάο η Μάλαγα!

H Βαλένθια, μετά τη νίκη της επί του Παναθηναϊκού για την Ευρωλίγκα, επέστρεψε στις εγχώριες υποχρεώσεις της και φρόντισε να κλείσε με θετικό αποτέλεσμα το 2017. Οι πρωταθλητές Ισπανίας κέρδισαν με 102-81 την Γιόβεντουτ και ανέβηκε στο 10-3, ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 4-9.

Πρώτος σκόρερ ο Ράφα Μαρτίνεθ με 19 πόντους (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολές).

Και η Τενερίφη όμως, των Φώτη Κατσικάρη και Κώστα Βασιλειάδη έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις της για το έτος. Δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Γκραν Κανάρια με 92-71, έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ αρκετούς παίκτες. Πλέον, η παρουσία της στην 8άδα πλησιάζει περαιτέρω.

Ο Γουάιτ με 23 ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ενώ ακολούθησαν και οι Μπεϊράν με 16, Τομπέι με 15 και Βασιλειάδης με 13 (4/5 τρίποντα, 1/2 βολές σε 16.22′).

Και ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς πανηγύρισε τη νίκη, με την Ανδόρα να φεύγει με το ”διπλό” από την έδρα της Ομπραντόιρο με σκορ 65-77. Έτσι, ανέβηκε στο 7-7.

Ο Φερνάντεθ ήταν καταιγιστικός με 19 πόντους, ενώ ο Έλληνας φόργουορντ πρόσθεσε 5 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ σε 22 λεπτά συμμετοχής.

Ακόμα περισσότερο”βυθίστηκε” η Μάλαγα, γνωρίζοντας την 7η ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα. Αν και είχε στο μεγαλύτερο μέρος το προβάδισμα, η Μπιλμπάο αντέστρεψε την κατάσταση στο 4ο δεκάλεπτο και με επί μέρους 25-13, έγραψε το τελικό 70-67.

Ο Άλεξ Μούμπρου έδωσε πολλές λύσεις με την εμπειρία του, αλλά και με τους 15 πόντους του. Ο Γιόργκι Σερμαντίνι προσπάθησε με 19 πόντους, όμως η νίκη δεν ήρθε ποτέ.