Copa Del Rey: Μεγάλη πρόκριση στους “4” για την Τενερίφη των Κατσικάρη-Βασιλειάδη! (photo-video)

2018-02-15T20:50:00+00:00 2018-02-15T20:50:00+00:00.

15/Feb/18 20:50

Τον αντίπαλο της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας περιμένει η Τενερίφη, η οποία απέκλεισε στους “8” την Βαλένθια νικώντας την με 79-72.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να παίζουν με πάθος και πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 36-36.

Στο δεύτερο μέρος όμως, η Τενερίφη του Έλληνα προπονητή ήταν σαφώς καλύτερη και με περισσότερες λύσεις στην επίθεση, αλλά και καλύτερη συνολικά αμυντική λειτουργία πήρε την σπουδαία και πολυπόθητη πρόκριση στα ημιτελικά του Copa Del Rey με 79-72.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Πονίτκα με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Βάσκεθ με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης σε 18 λεπτά είχε 9 πόντους με 3/6 τρίποντα, 2 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ.

Από την Βαλένθια ξεχώρισε ο Γκριν με 14 πόντους (4/9 σουτ) και ο Πλάις με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 36-36, 55-59, 72-79