ACB: “Σάρωσε” την Μπέτις η απίστευτη Μπαρτσελόνα με…+65! (photo)

2018-04-11T21:38:54+00:00 2018-04-11T23:20:01+00:00.

11/Apr/18 21:38

Μία άκρως εντυπωσιακή και ιστορική νίκη πέτυχε στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” κόντρα στην Ρεάλ Μπέτις, η Μπαρτσελόνα με το απίστευτο 121-56!

Οι παίκτες του Βλάντισλαβ Πέσιτς ήταν “σαρωτικοί” στο ξεκίνημα του παιχνιδιού και καθάρισαν από το πρώτο δεκάλεπτο της νίκης, αφού προηγήθηκαν με 33-8! Στο τέλος του ημιχρόνου, οι Καταλανοί είχαν αυξήσει το προβάδισμα τους στο +31 (57-26).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε τελείως διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να χαλαρώσουν και να πανηγυρίζουν άνετα το ροζ φύλλο αγώνα.

Δείτε την βαθμολογία της ACB!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Χάνγκα με 15 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Οριόλα που έκανε double double με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Ερτέλ με 13 πόντους και 5 ασίστ. Επίσης ο Βεζένκοφ σε 16 λεπτά συμμετοχής είχε 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το +65 της αποψινής επικράτησης των Μπλαουγκράνα είναι η μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία τους, στην ACB!

Τα δεκάλεπτα: 33-8, 57-26, 90-41, 121-56

Νίκη στην παράταση η Μάλαγα

Οσο για τη Μάλαγα, χρειάστηκε την παράταση για να νικήσει στην έδρα της Ομπραντόιρο (91-97) και να ανέβει στο 16-11. Η Ουνικάχα είχε για πρώτο σκόρερ τον Νέντοβιτς (19π.), ενώ ο Ντίαθ είχε 18π. και ο Βαζίνσκι 17.

Μπαρτσελόνα: Νέο ρεκόρ στην ιστορία της ACB το +65!