Βαλένθια: Ο Βαν Ρόσομ “σκότωσε” την Μάλαγα στο φινάλε! (photo-video)

2018-04-22T20:18:47+00:00 2018-04-22T20:18:47+00:00.

22/Apr/18 20:18

Μία απίστευτη νίκη στο φινάλε του αγώνα με τρίποντο του Βαν Ρόσομ (74-73), πήρε η Βαλένθια κόντρα στην Ουνικάχα Μάλαγα!

Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα ήταν καλύτεροι παίζοντας δυνατή άμυνα και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, με 36-31.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, αφού η Βαλένθια ισορρόπησε το παιχνίδι με την τριάδα Ντούμπλιεβιτς, Γκριν και Βαν Ρόσομ. Με το σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο στο 59-59, οι “νυχτερίδες” έκαναν σερί 10-2 και προηγήθηκαν με 69-61.

Πάντως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους σερί 12-2 (73-71) και έβαλα “φωτιά” στο ματς. Τελικά ο Βαν Ρόσομ με ένα απίστευτο τρίποντο χάρισε την νίκη στην Βαλένθια με 74-73!

Δείτε την βαθμολογία της ACB εδώ!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, o “ήρωας” Βαν Ρόσομ με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ και ο Ντούμπλιεβιτς με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο πρώην “ερυθρόλευκος” Έρικ Γκριν είχε 12 πόντους.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Νέντοβιτς με 18 πόντους και 3 ασίστ.