Ρεάλ Μαδρίτης: Ισοπεδωτική και στη Βαλένθια (pics+vid)

2018-10-05T22:23:47+00:00 2018-10-05T22:46:15+00:00.

Giannis Askounis

05/Oct/18 22:23

Μία ακόμα εντυπωσιακή νίκη στο ξεκίνημα του 2018-19 πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης περνώντας με 88-70 από την έδρα της Βαλένθια.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Οι Μαδριλένοι, που κατέκτησαν το ισπανικό Supercopa πριν από δύο εβδομάδες, πραγματοποίησαν σήμερα, Παρασκευή (5/10), το “2X2” στην ACB. Ο Σέρχιο Γιουλ εντυπωσίασε στην πρώτη περίοδο με τέσσερα εύστοχα τρίποντα και ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 17 πόντους. Ως σύνολο η Ρεάλ ξέφυγε στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και έφθασε στο +20. Στα τελευταία λεπτά η διαφορά μειώθηκε, αλλά η “βασίλισσα” δεν απειλήθηκε.

Πέρα από τον 30άχρονο Γιουλ, πέντε ακόμα παίκτες του Πάμπλο Λάσο ξεπέρασαν τους δέκα πόντους. Στους 14 έφθασε ο Άντονι Ράντολφ, στους 12 ο Φαμπιάν Κοζέρ, στους 11 ο Ρούντι Φερντάντεθ, στους δέκα ο Γκάμπριελ Ντεκ και στους δέκα ο Έντι Ταβάρες. Από την άλλη ξεχώρισε ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 15 πόντους.

Στο άλλο ματς της ισπανικής λίγκας, που έγινε το βράδυ της Παρασκευής (5/10), η Ανδόρα έκανε επίσης το “2X2” με 75-65 στην έδρα της Μπανταλόνα, που ξεκίνησε με αρνητικό αποτέλεσμα την πορεία της στην ACB. Οι νικητές κυριάρχησαν στη ρακέτα με “αιχμή” τον Σέιν Ουίτινγκτον, ο οποίος “έγραψε” 17 πόντους.