Ουίλτζερ κέρναγε, Ουνικάχα έπινε! (photos)

2018-10-20T22:31:47+00:00 2018-10-20T22:44:57+00:00.

20/Oct/18 22:31

Η Ουνικάχα Μάλαγα των άλλοτε “ερυθρόλευκων” Ουίλτζερ και Ρόμπερτς, πέρασε από την έδρα της Μανρέσα με 96-87 και συνεχίζει την καλή της πορεία στην ACB, την φετινή σεζόν.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση κι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι, με 13 πόντους διαφορά (40-27).

Στο δεύτερο μέρος όμως, οι Ανδαλουσιάνοι έκαναν μία εκπληκτική τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 36-17 (!) γύρισαν το ματς και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 63-57. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρά την προσπάθεια για ανατροπή από τους γηπεδούχους, η Ουνικάχα Μάλαγα πέτυχε 25 πόντους και πήρε το μεγάλο διπλό με 88-85.

Καλύτερος γι την νικήτρια Ουνικάχα, ήταν ο εορτάζων (έχει τα γενέθλια του) Κάιλ Ουιλτζερ με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ κι 10-16 σουτ. Επίσης ο Ρόμπερτς είχε, 13 πόντους και 3 ασίστ και ο Λεσόρτ 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 40-27, 57-63, 87-96

Επίσης σε άλλο αποψινό παιχνίδι, η Εστουντιάντες πήρε μεγάλο διπλό και εκείνη, μέσα στην έδρα της αντιπάλου του ΠΑΟΚ, στο Basketball Champions League, Τενερίφη με 81-73.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Κλαβέλ που σκόρρε 25 πόντους με 9/13 σουτ και ο πολύ έμπειρος, Ομάρ Κουκ με 12 πόντους κι 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-30, 52-58, 73-81