Ομπραντόιρο: Ο… καλός Βασιλειάδης κέρδισε τον Τζεντίλε!

2018-12-15T22:42:27+00:00 2018-12-15T22:42:27+00:00.

15/Dec/18 22:42

Η Ομπραντόιρο του Κώστα Βασιλειάδη, συνεχίζει την καλή της πορεία στο ισπανικό πρωτάθλημα, κερδίζοντας εντός έδρας με 91-81 την Εστουντιάντες, του Νάντο Τζεντίλε.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ και πήγαν προηγούμενοι στην ανάπαυλα, με διαφορά 16 πόντων (46-30).

Στο δεύτερο μέρος, η Εστουντιάντες μπορεί στην τρίτη περίοδο να συνέχιζε να παρουσιάζει μέτρια εικόνα, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 25-16 “απείλησε” την Ομπραντόιρο, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το διπλό, με την ομάδα του Κώστα Βασιλειάδη να κερδίζει, με 91-81.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο εκπληκτικός Μπροτζιάνσκι με 27 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Γιοβέτ με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο έλληνας φόργουορντ, σε 16 λεπτά είχε 10 πόντους με 2/2 τρίποντα και 1/2 δίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Από την Εστουντιάντες ξεχώρισαν, ο άλλοτε “πράσινος” Τζεντίλε με 18 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Κλαβέγ με 17 πόντους και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 46-30, 75-56, 91-81