ACB: Γλίτωσε την “γκέλα” η Ρεάλ, ήττα για τον… καυτό Βασιλειάδη! (videos)

2018-12-23T18:57:08+00:00 2018-12-23T18:57:42+00:00.

23/Dec/18 18:57

Μία πολύ δύσκολη εντός έδρας νίκη πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στην Μούρθια με 80-74, χάρη στον εξαιρετικό Τρέι Τόμπκινς, αλλά και την… ποιότητα της.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ρεάλ, απέδειξε την ανωτερότητα της και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 42-30, έχοντας δεχθεί μόλις 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην τρίτη περίοδο όμως, οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί και με επιμέρους σκορ 26-16, μείωσαν σε 58-56 βάζοντας “φωτιά” στον αγώνα. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, πραγματικά εκτυλίχθηκε μία “μάχη” στο παρκέ, όπου και η Ρεάλ μετά κόπων και… “βασάνων” κέρδισε με 80-74.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Τόμπκινς με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Γιουλ με 13 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Ταβάρες με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 μπλοκ.

Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν ο Μπούκερ με 18 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Σόκο με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-8 42-30, 58-56, 80-74

Στο άλλο παιχνίδι που εξελισσόταν την ίδια ώρα, η Ομπραντόιρο του εξαιρετικού και απόψε Κώστα Βασιλειάδη, ηττήθηκε εντός έδρας από την Μανρέσα με 97-90, παρά την τρομερή παρουσία του έμπειρου φόργουορντ, που είχε 26 πόντους με 5/10 τρίποντα, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν αρκετός για την ομάδα του.