Η “γκάφα” του Ντίεθ που πήγε να χαρίσει τη νίκη στη Ρεάλ Μαδρίτης! (video)

2019-02-04T08:14:52+00:00 2019-02-04T08:14:52+00:00.

04/Feb/19 08:14

Η Μάλαγα πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη στην παράταση απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, κάτι το οποίο θα είχε συμβεί στην κανονική διάρκεια αν ο Ντάνιελ Ντίεθ δεν ευστοχούσε κατά λάθος σε ελεύθερη βολή.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, όμως με αντεπίθεση διαρκείας και κάποια μεγάλα σουτ κατάφερε να ανατρέψουν την κατάσταση, με αποτέλεσμα να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 94-93 και 0.7″ να απομένουν στο ρολόι.

Η νίκη σε εκείνο το σημείο θεωρείτο σχεδόν σίγουρη αφού το μόνο που είχε να κάνει ο Ντάνιελ Ντίεθ ήταν να αστοχήσει στη δεύτερη ελεύθερη βολή. Και όμως! Δεν τα κατάφερε αφού παρά το γεγονός πως σούταρε “άτσαλα” τη μπάλα, εκείνη κατέληξε στο καλάθι με τους συμπαίκτες του να δείχνουν την απογοήτευση τους στον πάγκο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, αφού στην επαναφορά μετά το τάιμ άουτ, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Γκουστάβο Αγιόν και εκείνος με δύσκολο σουτ ισοφάρισε σε 95-95 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Για λίγα λεπτά, ο Ντάνιελ Ντίεθ ήταν ο μοιραίος της βραδιάς, όμως για καλή του τύχη ο Φερνάντεθ ευστόχησε σε πολύ δύσκολο τρίποντο ακριβώς με τη λήξη του αγώνα για να διαμορφώσει το 103-102 και να “σκοτώσει” τη Ρεάλ.

Σίγουρα πρόκειται για ένα αποτέλεσμα που πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλους και λίγο παραπάνω από τον Ντάνιελ Ντίεθ…