Ρεάλ: “Καθάρισε” με φοβερό Ταβάρες και έμεινε μόνη πρώτη!

2019-05-11T20:14:13+00:00 2019-05-11T20:17:27+00:00.

11/May/19 20:14

Η Ρεάλ έκανε αυτό που έπρεπε στην έδρα της Σαραγόσα και πηγαίνει στο Final Four της Βιτόρια, όντας πρώτη στην ACB!

Αν και δυσκολεύτηκε στη τέταρτη περίοδο, η Ρεάλ Μαδρίτης κέρδισε εκτός έδρας τη Σαραγόσα με 85-70 και ανέβηκε στο 26-6 και τη κορυφή της βαθμολογίας! Οι πρωταθλητές εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο το στραβοπάτημα της Μπαρτσελόνα (24-7 με ματς λιγότερο) και έχοντας 1 νίκη απόσταση, πηγαίνουν στο Final Four της Ευρωλίγκας (17-19/5) με ”αέρα”… πρωτιάς!

Η αναμέτρηση δεν ήταν εύκολη υπόθεση. Στη τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 2 (56-58), ενώ στο 32′, το σκορ ήταν στο 60-60! Ακολούθησε ένα επιμέρους 10-25, με τους Μαδριλένους να κάνουν αυτό που πρέπει. Εξαιρετικός ο Ουόλτερ Ταβάρες με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ και 7 (!) μπλοκς, ενώ ακολούθησε με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ ο Άντονι Ράντολφ!

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 32-42, 56-58, 70-85