Ρεάλ: “Λύγισε” την Βαλένθια με… όπλο την άμυνα και 2-0! (videos)

2019-06-08T22:42:31+00:00 2019-06-08T22:42:31+00:00.

08/Jun/19 22:42

Η Ρεάλ Μαδρίτης παίζοντας και πάλι εξαιρετικό μπάσκετ, κέρδισε εντός έδρας με 79-66 την Βαλένθια και βρίσκεται ένα βήμα από την πρόκριση τους, στους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος.

Στο πρώτο μέρος ο αγώνας ήταν ντέρμπι, με την Βαλένθια να είναι πολύ ανταγωνιστική και παρά τα αμυντικά προβλήματα, να παραμένει κοντά στο σκορ (42-36)  πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ μπήκε… ορεξάτη και με 12-2 επιμέρους σκορ ανέβασε την υπέρ της διαφορά στο +16 (54-38) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την νίκη. Στην συνέχεια του ματς, η “Βασίλισσα” διατηρούσε μία σημαντική διψήφια διαφορά (67-52 στο 30′) και στο τέλος πανηγύρισε το 2-0 στα ημιτελικά, με 79-66.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Γιουλ με 13 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Αγιόν με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Τόμπκινς με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Τέιλορ με 11 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Πλέον μετά το 2-0 της Ρεάλ Μαδρίτης, η σειρά μεταφέρεται στην έδρα της Βαλένθια για το game 3 (10/6), με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να ψάχνει μία νίκη ακόμα, για να προκριθεί στους τελικούς της ACB.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 42-36, 67-52, 79-66