ACB: Ο Γιουλ “καθάρισε” για την Ρεάλ στο τέλος (videos)

2019-10-05T22:47:30+00:00 2019-10-06T00:21:47+00:00.

05/Oct/19 22:47

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε πολύ κοντά στο… κάζο απέναντι στην Τενερίφη, όμως ο Σέρχιο Γιουλ βγήκε μπροστά στο τέλος και με συνεχόμενα τρίποντα έδωσε τη νίκη στην “Βασίλισσα”

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Η Ρεάλ πήρε τα ηνία στην αρχή, όμως η Τενερίφη αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα, ενώ βρέθηκε μπροστά με 71-70 στα 78” για το τέλος. Παρόλα αυτά σε εκείνο το σημείο ο Γιουλ δήλωσε “παρών” και με 2/2 τρίποντα έκανε το σκορ 71-76, γλιτώνοντας την “Βασίλισσα” από την ήττα.

Ο ηγέτης της Ρεάλ μέτρησε 19 πόντους με 7/11 σουτ, 5/8 τρίποντα και 3 ασίστ, με τον Τζόρνταν Μίκι να πετυχαίνει 11 πόντους. Από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν σε εκπληκτική κατάσταση τον Γκιόργκι Σερμαντίνι, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους με 9/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 2 τάπες

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Ρεάλ έκανε το 3 στα 3 στην ACB, ενώ η Τενερίφη έπεσε στο 1-3.

Δεκάλεπτα: 11-18, 34-38, 54-52, 71-76

Ήττα για την Μπανταλόνα του Νίκου Ζήση

Η Μπανταλόνα του Νίκου Ζήση δεν τα κατάφερε κόντρα στην Μπούργος και γνώρισε την ήττα στην έδρα της με 82-74.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες (37-38, 20′), με τους γηπεδούχους να πατούν το πόδι στο γκάζι με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και να κλείνουν την τρίτη περίοδο με το υπέρ τους 63-55. Παρόλα αυτά στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και πήραν τα ηνία, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 74-82.

Ο Κλαρκ με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ για την Μπανταλόνα ο Πρέπελιτς είχε 21 πόντους. Ο Νίκος Ζήσης βρέθηκε στο παρκέ για 27′ λεπτά και τελείωσε το παιχνίδι με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 19-23, 37-38, 63-55, 74-82.