ACB: Μεγάλο διπλό με “σούπερ” Μπουρούση για την Γκραν Κανάρια του Κατσικάρη! (videos)

2019-10-06T14:26:51+00:00 2019-10-06T14:26:51+00:00.

06/Oct/19 14:26

Ένα μεγάλο διπλό πέτυχε η Γκραν Κανάρια του Φώτη Κατσικάρη με 75-74, κόντρα στην Μανρέσα, με τον Γιάννη Μπορούση να είναι καθοριστικός.

Από το πρώτο μέρος, η ομάδα του Έλληνα προπονητή ήταν καλύτερη στο παρκέ και χάρη στην εξαιρετική της άμυνα, που δέχθηκε μόλις 12 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 36-29.

Στην τρίτη περίοδο, η Μανρέσα αντέδρασε και “ξέσπασε” επιθετικά πετυχαίνοντας 27 πόντους, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει το ματς σε 56-56 και να το κάνει ντέρμπι.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει σημαντική διαφορά στο σκορ, αλλά η Μανρέσα προηγήθηκε 1′ λεπτό πριν το τέλος με 74-71. Τελικά η Γκραν Κανάρια, με 4-0 σερί και καθοριστικό καλάθι του Παουλί 19′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 75-74.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Γιάννης Μπορούσης που σε 19 λεπτά συμμετοχής είχε 18 πόντους με 7/13 δίποντα και 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Κοστέγιο με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε, ο Ντέιβις που είχε 28 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-36, 56-56, 74-75