Η Ρεάλ έκανε το 4/4 κόντρα στην… αβοήθητη Φουενλαμπράδα, νίκη για την “ελληνική” Γκραν Κανάρια

2019-10-13T14:33:33+00:00 2019-10-13T15:57:47+00:00.

13/Oct/19 14:33

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν οι Μαδριλένοι τον αγώνα κόντρα στη Φουνλαμπράδα, με το τελικό 89-64 να τους φέρνει ξανά στη κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Δεν είχε διάθεση να μπλέξει σε περιπέτειες και το έδειξε. Η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμα ματς στην Liga Endesa και 24η σε 26 αγώνες κόντρα στην Φουενλαμπράδα, επικρατώντας εν τέλει με το 89-64

Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, έχοντας ως κύριο επιθετικό εκφραστή τον Ταβάρες (8 πόντοι και 6 ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο),  έφτασαν γρήγορα την διαφορά σε διψήφια τιμή, χάρη σε ένα επιμέρους 15-2 σερί στο μεταίχμιο των δύο πρώτων περιόδου. Από κει και πέρα όλα ήταν θέμα διαχείρισης, στην οποία η “Βασίλισσα” πήρε άριστα με τόνο.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο (που βραβεύτηκε ως ο κορυφαίος προπονητής της ACB) δεν έδειξε καμία διάθεση συμβιβασμού με το 48-31 του πρώτου μέρους. Επικράτησε με 21-12 στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας το ματς στα όρια της 30αρας. Η αναμενόμενη χαλάρωση δεν είχε κάποιο αξιόλογο αντίκτυπο στο σκορ, με το τελικό 89-64 να φέρνει τους γηπεδούχους στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Μπούργκος (4-0). Στον αντίποδα, η Φουενλαμπράδα φλερτάρει επικίνδυνα με την ζώνη του υποβιβασμού, καθώς βρίσκεται στη 16η θέση με ρεκόρ 1-3.

Κορυφαίος των Μαδριλένων ο… πληθωρικός Γκάμπριελ Ντεκ (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ), συνέχισε από κει που έμεινε κόντρα στη Μακάμπι ο Κάρολ (15 πόντοι με 4/6). Από πλευράς ηττημένων, μόνο ο Πιέρ Ζιλέ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων (14 πόντοι σε 24 λεπτά)

Την ερχόμενη αγωνιστική η Ρεάλ δοκιμάζεται στην έδρα της Ομπραντόριο, ενώ η Φουενλαμπράδα φιλοξενεί την Μούρθια.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 48-31, 69-43, 89-64

“Καθάρισε” στο τέλος η Γκραν Κανάρια

Την δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Γκραν Κανάρια, Το σύνολο του Φώτη Κατσικάρη “ξύπνησε” στο τελευταίο δεκάλεπτο, έφτασε την διαφορά μέχρι και το +16 (76-60 από 54-52 στο 30′) και εν τέλει επικράτησε της Ανδόρρας με 80-67.

Για τους γηπεδούχους, εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Κοστέλο (14 πόντοι και 7 ριμπάουντ) και Χάρπερ (15 πόντοι και 5 ασίστ) ενώ πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο  Μπέκα Μπουριανάτζε (20 πόντοι με 7/10 εντός πεδιάς). Απεναντίας, στα “ρηχά” κινήθηκε ο Γιάννης Μπουρούσης, ο οποίος είχε 7 πόντους με 1/7 εντός πεδιάς σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Με αυτή την νίκη η Γκραν Κανάρια σκαρφάλωσε στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ξεπερνώντας την Ανδόρα που έπεσε την 11η (αμφότερες έχουν ρεκόρ 2-2).

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 38-33, 54-52, 80-67