Γκραν Κανάρια: Νίκη στο Μπιλμπάο χωρίς τον Μπουρούση (video)

2019-11-09T22:50:10+00:00 2019-11-09T22:52:16+00:00.

09/Nov/19 22:50

Νίκη μακριά από την έδρα της πήρε η Γκραν Κανάρια κόντρα στη Μπιλμπάο, με τον Γιάννη Μπουρούση να απουσιάζει.

Ο Γιάννης Μπουρούσης δυστυχώς πενθεί για τον χαμό του μπαμπά του και δεν βρέθηκε στην εκτός έδρας αναμέτρηση της Γκραν Κανάρια με τη Μπιλμπάο. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη πήρε τη νίκη με 97-90 και έφτασε στο 4-4 στην ACB, με τη Μπιλμπάο να έχει ίδιο ρεκόρ.

Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο, με τους γηπεδούχους να καλύπτουν τη διαφορά που έχασαν στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν καλύτερη στην επανάληψη και συγκεκριμένα στη τέταρτη περίοδο, με το τρίποντο του Κοστέγιο στο -17” για το 90-96 να κρίνει την αναμέτρηση.

Κορυφαίος για την ομάδα του Έλληνα προπονητή ο Τζον Σούρνα με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ 17 είχε ο Μπέγκα Μπουρτζανάντζε και 16 με 9 ασίστ ο Όμαρ Κουκ. Ο Άξελ Μπουτεγιέ με 20 πόντους προσπάθησε, αλλά χωρίς αποτέλεσμα για τη Μπιλμπάο.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 49-46, 74-74, 90-97

Στα άλλα ματς της ημέρας, η Τενερίφη (5-3) κέρδισε τη Μπούργος (4-4) με 85-82, ενώ η Φουενλαμπράδα (3-5) τη Μανρέσα (2-6) με 87-83.